Yılbaşı tatilinin en popüler şehirleri

Paris, Beyrut, Amsterdam ve Prag’ın yanı sıra komşu ülke Yunanistan’ın rengarenk şehirleri Atina, Kavala ve Selanik de yılbaşı tatillerinin gözde şehirleri olarak öne çıkıyor.

Yeni yılın ilk gününün Salı'ya denk gelmesiyle, yılbaşı için dört günlük bir tatil fırsatı doğuyor. Türkiye'nin önde gelen turizm portalı tatilsepeti.com, yeni yıla tazelenmiş olarak girmek isteyen, canlanmak içinse seyahate çıkmayı tercih edenler için yılbaşı tatilinde ziyaret edebilecekleri en gözde destinasyonları sıraladı:

Paris

Noel ve yılbaşı süslemeleriyle güzelliği kat be kat artan Paris, yeni yıl rotalarının başında geliyor. Şehirde yapacağınız yürüyüşler sizi yalnızca alışveriş yapacağınız indirimli mağazalara değil, şehrin sanat ve edebiyat dolu tarihine de götürüyor. Hemingway'in Paris'i isimli yürüyüş turuna katılarak klasik Paris destinasyonlarının dışına çıkabilir, zamanında birlikte Paris'te yaşamış olan ünlü yazarların mesken tuttukları mekanları gezebilirsiniz. 1920'lerde edebiyatçıların buluşma noktası olan Shakespear's Company kitabevini ziyaret ederek satın alacağınız bir kitapla şehrin kafelerinde keyif yapmadan sakın dönmeyin.

Beyrut

Batınınkini gördüyseniz, o halde doğunun Paris'ini ziyaret etme vaktiniz çoktan gelmiş demektir. Beyrut yalnızca tarihi sokakları, binaları ve dünyaca ünlü mutfağıyla değil, meşhur müzikholleri ve turistlerin en çok ilgi gösterdiği şehirlerden. Bizim gazinolarımıza benzeyen ve birbirinden renkli Lübnanlı müzisyenlerin sahne aldığı bu mekanlarda Beyrut'un insanı sarhoş eden ezgilerini mutlaka dinlemeli, hatta yeni yıla bu müzikhollerden birinde girmelisiniz. Beyrut, yılbaşında ılıman bir havayı deneyimlemek için de ideal.

Prag

Yeni yıla girerken hem çılgınca eğlenmek hem de farklı insanlarla sosyalleşmek istiyorsanız Prag bunun için en doğru adres. 31 Aralık akşamında hem Praglılar hem de dünyanın dört bir yanından gelen turistler Eski Meydan'da toplanıp eğlenirken bir yandan da gözlerini meydanın ünlü saat kulesine dikiyorlar. Her biri farklı anlamlar taşıyan dört ayrı figürün farklı zamanlarda kendini gösterdiği saatin üzerindeki 12 dilimin her birinde ise 12 burcun sembolleri yer alıyor. Yılın son dakikalarını meydandaki binlerce insanla birlikte sayarak 2019'a girmek mümkün.

Selanik-Atina-Kavala

"Yılbaşına öyle bir diyarda gireyim ki insanları yemeyi-içmeyi bilsin, sofraya da şarkılar, türküler eşlik etsin” diyenlerdenseniz, kendinizi en rahat hissedeceğiniz yerlerin başında komşu Yunanistan geliyor. Yunanistan, şarkılarında kendi hayatınızdan izler bulacağınız, enfes lezzetleriyle damağınıza da hitap eden bir ülke.

Roma

Bu yılbaşı bir değişiklik yapıp yeni yıl dileğinizi Aşk Çeşmesi'ne atacağınız madeni parayla dileyebilirsiniz. Roma'nın adeta sembolleşmiş çeşmesini ziyaret ettikten sonra ister İspanyol Merdivenleri'nden süzülüp kendinizi bir film yıldızı gibi hisseder, ister tarihi binaların, Roma harabelerinin arasına saklanmış meydanlarda sıralanan kafelerde espressonuzu yudumlar, dilerseniz eski bir Roma hamamında keyifli bir banyo alabilirsiniz.

Amsterdam

Dam Meydanı, Kraliyet Sarayı, Çiçek Pazarı, Kırmızı Fener Sokağı gibi ilgi çekici bölgeleriyle Amsterdam, her yıl olduğu gibi bu yılbaşında da seyahat severlerin odak noktası. Kanallarıyla ünlü bu şehirde önce tekne turuna çıkıp ardından kiralayacağınız bisikletlerle rengarenk evlerin sıralandığı capcanlı sokakları gezebilirsiniz. Amsterdam, insanı kendine hayran bırakan mimarisi ve eğlenceli atmosferiyle yılbaşı gezginleri için uygun bir durak.

Yorumlar

YORUM YAZ