Yenidoğan sünnetini tercih etmek için 5 önemli neden

Bebeğin doğumunu takip eden 24-48 saat içinde yapılan yenidoğan sünneti Türkiye’de giderek yaygınlaşıyor. İşte yenidoğan sünneti yaptırmak için 5 önemli neden...

Bebek bekleyen anne-babalar, bebeğin cinsiyetinin erken olduğunu öğrenir öğrenmez, yenidoğan sünneti hakkında bilgi almaya başlıyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Cem Kara, "Doğru olan, kulaktan dolma bilgiler yerine, anne-babaların bizlere ulaşıp tüm sorularının cevaplarını almasıdır. Aileler, doktorlarına soru sormaktan çekinmesinler” şeklinde konuştu.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Cem Kara yenidoğan sünneti yaptırmak için 5 önemli sebebi şöyle sıraladı:

1. Yenidoğan sünneti anestezi gerektirmez…

Çocukluk döneminde sünnet, genel anestezi altında yapılır. Her ne kadar çocuklara özel ve son derece dikkatli yapılıyor olsa da anne-babalar çocuklarının anestezi almasından endişe duyar. Yenidoğan döneminde yapılan sünnette bebeklere genel anestezi yapılmaz.Bu da anesteziden doğan riskleri ortadan kaldırır. Pipi etrafında sağlanan lokal uyuşukluk, yenidoğan sünneti için yeterlidir.

2. Yenidoğan sünneti dikişsiz ve estetiktir…

Yenidoğanlarda uygulanan sünnet tekniği dikişsiz bir yöntemdir. Bebekteki yara iyileşmesi oldukça hızlıdır. Sünnet dikişsiz, yara iyileşmesi de hızlı olunca ortaya estetik sonuçlar ortaya çıkar.

3. Sünnet sonrası kanama riski azdır…

Sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan, sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay, işlem sonrası kanama riski oldukça az olur.

4. Sünnet sonrası iyileşme hızlı ve rahat, evde bakım kolaydır…

Yenidoğan sünnetinden sonra özel bir pansumana bile gerek duymadan, neredeyse bebeğin göbeği düşene kadar iyileşme sağlanır. Zaten ilk 48 saat annenin hastanede olduğu döneme denk geldiğinden, bu ilk bakım, hastanede hemşireler tarafından sağlanır. Anne bebeğiyle birlikte eve gittiğinde, özel hiç bir şey yapmadan sünnet derisinin hızla iyileştiğini görür. Bu dönemde anneden istediğimiz tek şey, bebeğini sık sık emzirmesidir. Bu da ailenin işini oldukça kolaylaştırır. Sünnetten iki gün sonra bebek normal şekilde banyo yapmaya başlayabilir.

5. Yenidoğan sünneti bebekte travmaya yol açmaz…

Gerek yetişkinlerin anlattığı hikayeler gerekse de çocukların sünnet olan arkadaşlarından duydukları, sünnetin bir travma sebebi olmasına yol açabilir. Çocuk büyüdükçe genel anestezi alma gereği, ameliyat şeklinin değişmesi, iyileşme sürecinin uzaması travmayı ağırlaştırabilir. Sünnet, çocuk için baş etmesi zor, korkulan hatta kaçmaya çalışılan bir olaya dönebilir. Anılardaki yeri ne yazık ki acı ile özdeş hale gelir. Oysa yenidoğan sünneti bebek tarafından hatırlanmaz bile.

Yorumlar

BEKASİNOF DINRPOR 25-03-2015 12:56:52

ŞİMDİKİ AKLIM OLSA AH ULAN AH

..... 24-03-2015 12:00:15

ateist olduğun yazından belli bırak dini sağlık için gerekli zaten cahil

Çeper 24-03-2015 11:54:35

Zavallı sen kendi çelişkilerini düzelt bırak başka işleri

Hz.kitapsız 24-03-2015 10:48:49

Madem allah herşeyi mükkemel yartmış ise antik mısır dönemeinde uygulanmaya başlayan ve fravun külütür olan sünneti niye yaparsınız.sünnet oluyorsanız şu anlam çıkıyor allahınız insanı defolu yaratmışki sünnet oluyorsunuz.ilam denindeki çelişkiler yumağından bir örnek yanii

sokeli 24-03-2015 10:28:03

millet aklinizi basiniza alin inanmayin bunlara YAHUDI adetlerini bizim icimize soka soka bitiremediler (yola cikanin ardindan su dokmek, kapilara nal asmak vb) simdide yahudiler gibi dogumdan sonra sunnet diyolar.Sanki bizim dinimizde bir seyler eksik.Aman dikkatli olun yahudilere benzemeyin

YORUM YAZ