Yenibahar nedir? Nasıl tüketilmelidir? Faydaları nelerdir?

Mis kokusuyla yenibahar, dolmalarda ve köftede kullanılır. Mide ağrılarını geçirme gibi faydaları vardır. hadi gelin yenibaharı yakından tanıyalım..

Abone Ol 

Yenibahar nedir?

Yenibaharın faydaları nelerdir? Yenibahar neye iyi geliyor? - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

Ana vatanının Amerika olduğu bilinen ve mersingiller familyasının çok kokulu baharatı olarak tanımlanan yenibahar, bezelye büyüklüğünde küçük tanelere sahiptir. Çok zengin bir aroması olduğu için yenibahar bitkisi “tüm baharatlar” olarak da anılıyor. Özellikle Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetiştirildiği bilinen yenibahar bitkisi, tropikal iklime sahip bölgelerde kolayca yetiştirilebiliyor. Yenibahar bitkisi tüm yıl boyunca hiç yapraklarını dökmediği için kolayca tanınabiliyor, tohumları olgunlaşmadan toplanıp kurutularak baharata dönüştürülüyor. Güvenilir aktarlardan ya da marketlerin ilgili reyonlarından yenibahar baharatını temin etmek mümkün oluyor.

Nasıl tüketilmelidir?

Yenibahar | ISO 22000 & HACCP ONAYLI | KADIOĞLU BAHARAT A.Ş.

 

Aroması zencefil, tarçın, Hindistan cevizi ve karanfil gibi baharatlara benzeyen, bu zengin aroması sebebiyle ana yemeklerden tatlılara kadar birçok farklı tarifte kendine yer bulan yenibaharı pek çok yemekte kullanabilirsiniz.

 1. Yenibahar ile köfte yapabilir, sarma ve dolma harcı hazırlayacağınız iç harca ilave edebilir, hemen hemen tüm et yemeklerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 2. Köfte, pilav içi ya da diğer et yemekleri dışında yenibaharı farklı tariflerde değerlendirmek isterseniz hazırlayacağınız aşureler, kek ve kurabiye tariflerinin içine de yenibaharı bir baharat olarak gönül rahatlığıyla ilave edebilirsiniz. Yenibahar kendine has aromasını bu tariflere dahil ettiğinde mis kokulu lezzetler elde edebilirsiniz
 3. Tüm bunların yanında dilerseniz yenibaharın çayını demleyerek tüketebilir ya da güvenilir aktarlardan veya doğal ürün satışı yapan mağazalardan yenibahar yağı temin ederek onu harici olarak cildinize uygulaya bilirsiniz.

Faydaları:

Yenibahar Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir? - Yemek.com

 • Yenibahar bitkisinin üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olduğu söylenir.
 • Yenibahar yağının içeriğindeki eugenol isimli kimyasal bileşen, ilaç endüstrisinde kullanılır. Özellikle diş ilaçlarında ve diş macunlarında bu bileşenden faydalanılır.
 • Antimikrobiyal özelliği sayesinde kaynatıldığında elde edilen suyun ciltteki yaraların iyileştirilmesine yardımcı olduğu bilgisi çeşitli kaynaklarda yer alır.
 • Hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı bilinen yenibahar bitkisinin gaz, hazımsızlık gibi mide ve bağırsak problemlerinde de rahatlatıcı etkisi olabilir.
 • İçeriğimdeki potasyum sayesinde kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor.
 • Yenibaharın eklem ağrılarına ve damar sertliğine de iyi gelmektedir.
 • İçeriğinde demir ve bakır da içeren bu baharat, özellikle kış aylarında kansızlık sorunu olanlar için destekleyicidir ve iç ısıtıcı bir özelliği vardır. Bu sebeple Avrupa’da kurulan yılbaşı pazarlarında sıkça tüketilen baharatlı sıcak içeceklerde genel olarak yenibahar baharatı da bulunur.
 • Düzenli tüketildiğinde hafızayı güçlendirdiği de yenibahara atfedilen faydalar arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu