Yeni yıla fit girmenin 4 kuralı

Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, 2015 yılına fit girmenin 4 altın kuralını açıkladı.

Yepyeni bir sene bizleri bekliyor ve gelen her seneye anlamlar, hedefler yüklüyoruz. Sizin de bu sene için hedefiniz sağlıklı, enerjik, canlı, fit, formda olmaksa iyi bir yaşamı daha fazla ertelemeyin, harekete geçin. 2015 diyetinde altın kuralları açıklayan Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak'ı dinleme zamanı!

Neyi, ne kadar ve ne zaman yemeniz gerektiğini öğrenin

Başarılı bir diyet için öncelikle dengeli beslenmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Vücudunuzun ihtiyacı olan bütün besin öğeleri belirlenmeli, gerekli ölçümler-tahliller yapılmalı, diyet programınız ona göre hazırlanmalı ve düzenli takip edilmelidir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun. Enerjinizi, modunuzu ve metabolizmanızı hızlandıran taktiklerle desteklenen bir diyet programı ile sağlıklı yaşam şekline geçişiniz kolaylaşacaktır.

Bedeniniz kontrolün kimde olduğunu öğrensin

Daha önce kilo vermek için denemediğiniz diyet çeşidi ya da bedeninize yapmadığınız işkence kalmamış olabilir. Kilo vermiş ve her defasında verilen kiloları katlayarak geri almış olabilirsiniz ancak yeniden başlamak düşündüğünüz kadar zor değil. Mesele "neden zayıflamak istediğinizi” bulmakta. İnsan zihni her şeyi yapabilir güçte. Karar verirsek ve zihnimizi ona odaklarsak, başarılı olmamamız söz konusu değildir. Bedeniniz direnirse, siz ondan daha dirençli olun, kontrol sizde olsun. Bunun için şimdiki yaşam şeklinizi gözden geçirin. Düzeltilmesi gereken alanları belirleyin, vazgeçemeyeceklerinizi ne kadar sınırlayabileceğiniz konusunda mantıklı ve kabul edilebilir hedeflere geçin.

Yeme davranışlarınızı değiştirin

Gözünüzü, bedeninizi, beyninizi ve son olarak ruhunuzu doyuran, keyif aldığınız besinlere programınızda yer verirseniz başarıya ulaşabilirsiniz. Değişim için plan yapın. Günlük ve haftalık kayıtlarınızı, aylık ve yıllık olarak tamamlayıp bütün resme baktığınızda kendi vücudunuza ne kadar yatırım yaptığınızı iyileri ve kötüleri kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Kilo vermenin sihirli yolu; hayatımızın her alanında olduğu gibi, dengeyi sağlayabilmektir.

Vücudunuzu sevin ve kilo vermeye başlayın

Konuştuğumuz sizin sağlığınız ve sizin hayatınız. Kendi bedeninde, kendini iyi, rahat ve fit hissetmek paha biçilemez bir duygu. Ertelediğiniz her gün zaman kaybı. Duygularınızı, iştahınız ve yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmekte zorlanırsanız mutlaka uzmandan yardım alın.

Yorumlar

YORUM YAZ