Yeni sınav sisteminde sorular düşünme ve anlama odaklı

Eğitimci Koray Varol, liseye girişte yenilenen sınav sistemi soruları hakkına bilgilendirdi.

Liseler için sınav tarihi belli oldu! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Liselere Giriş sınavı 2 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da yapılacak. TEOG sisteminin ardından uygulanacak olan yeni Liselere Giriş Sınavı için soru örnekleri MEB tarafından yayınlandı. Eğitimci Koray Varol, Liselere Giriş Sınavında MEB tarafından yayınlanan örnek soruları değerlendirerek, yeni soru tarzlarının öğrencilerin düşünmesine ve okuduklarını anlamasına yönelik olduğunu söyledi.

sınav sistemi

Yeni soru tipleri düşünme ve okuma odaklı

Yeni açıklanan soru tarzının öğrencilerin düşünmesine ve okuduklarını anlamasına yönelik olduğunu belirten Varol, "Özellikle Türkçe'de tek paragraf üzerinden 4 soru sorularak yeni bir sürece geçilmiş. Bu uzun soru metinleri öğrencileri okuduğunu iyi anlamaya ve düşünmeye yönlendirecektir. Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde ise şekilli sorulara ağırlık verilmiş. Sorular iyi anlaşıldığında yapılabilecek sorular” dedi.

Yeni sınav sistemi ile birlikte okulda dersi dinleme ve derse katılma ile okul müfredatını takip etmenin önemine vurgu yapan Varol, "Düzenli çalışan, okumayı alışkanlık haline getiren çocuklar bu sınavda başarılı olacaklardır. Soru metinlerinin uzun olması kitap okumanın ve bunu alışkanlık haline getirmenin ne denli önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Sayısal bölümdeki sorularda ise doğru ve etkin okumanın yanında öğrencilerde mantık yürütme, analitik düşünme gibi beceriler ile problem çözme yeteneğini ölçen sorular ön plana çıkıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ