Yeni yıl kararlarınızı hayata geçirmek için 10 ipucu

Abone Ol 

Kolaylık, memnuniyet, derin mutluluk, gurur ve huzurun bir kombinasyonu… Ulaştığım bir hedef üzerinde düşündüğümde nasıl hissettiğimi bu şekilde tarif edebilirim. Bununla birlikte, yeni yıl hedeflerimize gelince, çoğumuz için hevesli döngünün varlığı kısa süreli olur. Beş kişiden dördü, yeni yıl kararlarının en azından bir kısmını elde edemiyor.

İşte yeni yıl kararlarınızın işe yaraması için 10 ipucu.

Yeni yıl kararlarınızı hayata geçirmek için 10 ipucu #1

Yeni yıl kararlarınızı hayata geçirmek için 10 ipucu

Kendi kendine liderlik uygulamasını anlayın

Davranış değişikliği zordur! Tam bir yaşam revizyonu hedeflemek yerine, sadece bir hedef seçin ve enerjinizi buna odaklayın. Öz liderlik ile nelerin dahil olduğuna ve hangi mevcut becerilerden yararlanabileceğinize dair bir anlayış geliştirmek, hedefin ilerlemesi için çok önemlidir. Geçmişte yeni bir alışkanlıkta nasıl ustalaştınız? Bunu yeni hedefinize nasıl uygulayabilirsiniz? Yumuşak noktalarınızı ve bu sefer onlardan nasıl kaçınabileceğinizi belirlemek de yararlıdır. Geçmişte hedefinizden nerede saptınız? Bu sefer benzer bir meydan okumayla karşılaşmaktan nasıl kaçınabilirsiniz?

Bilişsel uyumsuzluk anlarına dikkat edin

İyi kararlar vermek istiyorsak, yapıcı düşünme sanatını öğrenmemiz gerekir. Bu, bilişsel uyumsuzluk fenomenini ve onu serbest bırakmak için aldığımız eylemleri anlamayı içerir. Mesele şu ki, hepimizin kim olduğumuza inandığımız ve aldığımız eylemler arasında tutarlılık için doğuştan psikolojik bir ihtiyacı var. Bu tutarlılık tehdit edilirse, bilişsel uyumsuzluk yaşarız. Ve bu rahatsızlık hissi vererek bizi ondan kurtulmak için son derece azimli hale getiriyor. Bunu, kendimize olan inancımıza uygun şekilde davranışımızı değiştirerek yaparız; davranışımızın algılanması; ya da kendimize olan inancımız. Yeni yıl kararlarının temelde kusurlu olduğuna inanıyorum çünkü hiçbir şey yapmamak için mükemmel bir mazeret sağlıyorlar. Hedefinize ulaşmak için neden yeni yılı bekleyesiniz?

Temel değerlerinize göre hedefler belirleyin

Bazen başkaları için kendimizden daha çok şey ifade eden hedefleri kovalarız. Bunda temelde yanlış bir şey olmasa da, bizim için önemli olan bir şeyin peşinde koşarsak motivasyonumuz en yüksek seviyede olacaktır. Peki hayatta sizin için en önemli olan nedir? Temel arzulanan duygularımızı veya değerleri keşfetmek, iyi harcanan zamandır. Bunu, değerler listelerini düşünerek veya geçmişte aldığınız önemli kararların arkasındaki nedenleri düşünerek yapabilirsiniz.

Diğer ihtiyaçlarınıza dikkat edin

Hedeflerinize ulaşmakta başarısız oluyorsanız, bunun nedeninin diğer ihtiyaçlarınızı ihmal etmenizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemek faydalı olabilir. Daha iyi bir uyku rutini, sağlıklı beslenme, kaliteli zaman geçirmek gibi aktivitelerinize her zaman vakit ayırın.

Başarının ne olduğunu belirleyin ve onu kutlayın

Hedef belirlemeye alışkınsanız, hedefleri zamana bağlı yapmamızın nedeninin tam olarak hangi eylem adımlarını atmamız gerektiğini bilmek ve böylece yapmak istediğimiz şeyi ne zaman yaptığımızı bilmek olduğunu bilirsiniz. Bu kilometre taşlarını olabildiğince sık belirlemek en iyisidir. Tırmanabileceğiniz bir ip gibi olmaları gerekir. Ve her birini geçtiğinizde kutlamayı unutmayın. Bu, başarınızın zihinsel bir kabulü kadar küçük olabilir ve öz yeterlik oluşturmak için hayati önem taşır.

Ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin

Hedeflerinize ulaşmak için değişim yaratma yeteneğinize (yani öz yeterlik) güvenmek çok önemlidir. Bu harika bir döngüdür, çünkü ne kadar sık ​​başarılı olursanız, o kadar çok kendinize güvenirsiniz ve o kadar sık ​​başarırsınız… Bu bir tavuk ve yumurta senaryosuna benzese de, öyle değildir: çünkü başarı güvenden önce gelir. Bu nedenle, hedeflerinizi belirlediğinizde, başarısız olamayacağınız hedefler koyduğunuzdan emin olmak için hırsınızı öz yeterliliğinizle tartın. Ardından hedefinizi aşamalı olarak artırın.

İrade gücünüzü akıllıca kullanın

İrade gücünüz sınırlıdır. Onu bir dereceye kadar geliştirebilseniz de (farkındalık uygulamaları bunu yapmanın harika bir yoludur), yaşam tarzı seçimlerinizden etkilenir. Yeterince uyumanızı sağlamak, vücudunuzu düzenli hareket ettirmek ve iyi beslenmek sadece genel sağlığınız için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak hedeflerinize ulaşmanıza da yardımcı olur.

Sosyal desteği harekete geçirin

Hedeflerinizi gizli tutmak, başaramamanız durumunda kendinizi mahcup hissetmemenizi sağlar ancak aynı zamanda başarısızlığı çok daha olası hale getirir. Bunun yerine yapmamız gereken şey, yalnızca başkalarına planlarımızdan bahsetmek değil, aynı zamanda onları aktif bir şekilde hedefinize dahil etmektir. Başkalarına hedeflerimizden bahsetmek, motivasyonumuz hakkında harika konuşmalara yol açabilir ve motivasyonumuzu artırabilir. Sevdiklerimizin bizi kontrol etmesini ve bizi sorumlu tutmasını sağlar; ve işler zorlaştığında bizi desteklemeleri için onlara güç verir.

Hedeflerinizi olumlu bir şekilde ifade edin

Sosyal medyada daha az zaman harcamak gibi bir şeyi daha az yapmayı veya ondan uzaklaşmayı hedefleyebilirsiniz. Veya ailenizle daha kaliteli zaman geçirmek gibi daha fazlasını yapmayı veya ona doğru ilerlemeyi hedefleyebilirsiniz. İlki kaçınma hedefleri, ikincisi ise yaklaşım hedefleri olarak adlandırılır. Genel olarak, hedeflerinizi yaklaşım hedefleri olarak formüle etmek en iyisidir: daha motive olursunuz ve onlara ulaşma olasılığınız daha yüksektir. Yaklaşım hedefleri aynı zamanda daha yüksek refah seviyeleriyle de ilişkilidir.

Başarısızlığı kucaklayın ve cesaretinizi geliştirin

Başarılı olanı, başarısız olandan ayıran şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Zeka, şans, zenginlik, yetenek… Evet, ilk olarak aklımıza bunlar geliyor ancak cevap farklı: Metanet. Metanet, uzun vadeli hedefler için tutku ve azmin birleşimidir. Dayanıklılık, başarısızlıktan geri dönme yeteneğinizdir. Metanet, uzun bir süre boyunca dirençli hale gelmektir. Bu nedenle, hedef yolculuğunuza çıkmadan önce, sizi yoldan çıkarabilecek durumlar için bir başa çıkma planı oluşturun ve yol boyunca aksilikleri kucaklamaya kararlı olun.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu