Yeni çıkan kitaplar

Abone Ol 

O kadar güzel kitaplar çıktı ki hepsini okumak isteyeceksiniz. İşte 2022'de çıkan ve hayatımıza giren, okumanız için bazı kitapları derledik, keyifli okumalar!

 

Yeni çıkan kitaplar #1

Christopher Felder – Patisserie: pastacının el kitabı

İnce pastacılığın verdiği haz her daim kalır. Christophe Felder daha 23 yaşındayken Paris’teki seçkin Hôtel de Crillon’da pasta şefi olarak görevlendirildiğinde bir pasta sihirbazı olarak kabul ediliyordu. Bugün pek çok kitabın belirttiği üzere özellikle incelikli Japon damak zevkine uygun yeni tatlılar üretiyor, kurumsal danışmanlık yapıyor, profesyonelleri eğitiyor ve kendi aşçılık okullarında ders veriyor. Titiz bir teknik, sağduyu ve oyunbazlık Felder’ın pastacılığını tanımlayan elementlerdir. Onun yol gösterici ilkeleri şaşırtmak ve tatmin etmek üzerine kuruludur. Christophe Felder, kendi kitabını şöyle anlatıyor: 2005 yılında yemek kitabı koleksiyonum Leçons de Pâtisserie (Pastacılık Dersleri) adlı serimi, bir cilt tatil tarifi kitabı Les Gâteaux de l’Avent (Tatil Tarifleri) ile birlikte, ardından da sekiz ayrı başlıkta kitap çıkarttım. Patisserie bu seriden yapılmış bir derleme. Fazla basite indirgemeden profesyonel pastacılığın inceliklerini evdeki insanlara anlatma fikrinden yola çıktım. Geliştirdiğim format, aşçılık okullarında verdiğim derslere olabildiğince yakın tarifler üzerine kurulu. Binlerce fotoğrafta, mesela, hafif bir bezeyi, yumurta aklarını söndürmeden nasıl yoğun bir karışım olarak katlayabileceğinizi ve şu hamurunun (ya da ekler/profiterol hamuru) dokusunun çırpılmış yumurta eklendiğinde nasıl olması gerektiğini görebilirsiniz.

Yeni çıkan kitaplar #2

Zülfü Livaneli – Kardeşimin hikayesi

“Geçmişi unut

Koy bir kenara

Yeni bir sayfa aç

Kurtar benliğini dünden

Bugünün çocuğu ol” Mevlânâ

 

Hayatın en acı yüzüyle çok küçük yaşta tanışan ve ailesiz kalan Ahmet Bey’in münzevi hayatının ortasına bir cinayet haberi düşüyor. Usta edebiyatçı Zülfü Livaneli, bir cinayetin gölgesinde kardeşlik bağı, aşk, arkadaşlık, ihanet gibi insana dair tüm duyguların ve duygusuzlukların anatomisini çıkarıyor. Geçmişle hesaplaşmanın bambaşka bir boyut kazandığı Kardeşimin Hikâyesi, önyargıların kırılması ve başka düşünüş biçimleri sunması bakımından da edebiyatımıza önemli bir katkı. Livaneli bu romanıyla “insan soyunun en soylu duygusu” aşkın, anlamını ve biçimlerini merak unsuruyla başarılı bir şekilde harmanlarken okuyanlara muazzam bir deneyim yaşatıyor. Edebiyatımızın güçlü kalemi Livaneli, sadece bir cinayetin tanıklarını değil, geçmişin gölgesi yüzünden bugününü yaşayamayanların hikâyesini de anlatıyor. Elinizdeki roman, unuttuklarımıza ve hatırladıklarımıza çıplak gözle bakmamızı sağlayan, hafızalardan silinmeyecek bir insanlık anlatısı… Kardeşimin Hikâyesi akıcı üslubu ve sürükleyici kurgusunun yanı sıra tüm muhtemel sonları geride bırakan sürpriz finaliyle başucumuza yerleşiyor. Türkçede çok sayıda baskısı ve dünya dillerine çevirisi yapılan; yayımlandığı günden itibaren çok satan ve çok okunan kitaplar listesinde zirveyi koruyan Kardeşimin Hikâyesi, Rusça çevirisiyle de okurların beğenisini kazandı.

Yeni çıkan kitaplar #3

Ahmet Şafak – Çanakkale cephesinde aşk ve suikast

Yıl 1915!

Düşman, askeriyle, devasa gemileriyle, torpidoları, topları, zehirli gazlarıyla Çanakkale'dedir. Türk Ordusu, hekimi, hemşiresi, topyekûn milletiyle vatanını kahramanca savunmaktadır.

Mustafa Kemal de oradadır. Ömer Seyfettin, Mehmet Emin, Ali Canip, Hamdullah Suphi gibi devrin tanınmış aydınları da… Cepheye gönüllü gelen genç Alman Doktor Franz, öldürülür. Sıhhiye Müfettişi Ahmet Kemal'in aklında deli sorular… Spartakist hekimin katili kim? Yoksa bu cinayetin arkasında büyük bir suikastin hazırlığı mı var? Büyük suikast kime yapılacak?

Enver Paşa'ya mı? Liman Von Sanders'e mi? Yoksa? Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı.. Savaşın alevleri içinde aşka büyüyen gelinciğin ve İstanbul-Çanakkale cephesi arasındaki gerilimli olayların nefes kesen hikâyesini okumaya hazır mısınız?

Yeni çıkan kitaplar #4

Ergün Öztürk – Veda demeleri

Fırtınalarla boğuşan bir geminin güvertesinde biriken sulardan silkelenmesidir şiir; amaç değil araçtır, geminin varacağı limana kadarki fazlalıklarından kurtulmasıdır… Demem o ki Allah’ın demesinin yanında senin demenin lafı bile olmaz. Kâinat, senin benim dememiz ile değil O'nun demesi iledir. Onun işi Kâf ile Nûn'dan ibaret iki harfin arasındadır. Yaratmak istediği herhangi bir şey için “Kün=Ol” derse oluverir. Son dememle ilk demem bir olsun…

Elveda şiir…

Yeni çıkan kitaplar #5

Musa Demir – Umudun yaşam savaşı

Bu kitap, Samet’in aslında umutlarından vazgeçmemesi ve çocukluk aşkı olan Simay’ı son bir kez de olsa görme ümidiyle yaşamasıdır. Onca acıya, derde, sıkıntıya, ihanete, özgürlüğünün elinden alınmasına boyun eğmemesi ; her seferinde şükretmesi ve en önemlisi de hayata karşı pes etmeme çabasıdır.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu