Yeni başlayanlar için mükemmel kek yapmanın 10 püf noktası

Bu bilgilerle en güzel keki siz yapın.

Kim sevmez ki keki   Hayatınızda mutfağa girip hiç tatlı yapmadıysanız, hele ki kek yapmak sizin için ütopik bir olguysa bizimle birlikte bu korkunuzu yenmeye hazır mısınız? Artık sizin de fırınınızdan mis gibi lezzetli kek kokuları yükselecek. Evdeki malzemelerle ve araç gereçlerle en basit haliyle kekin en önemli püf noktalarını sizlerle paylaşmayı borç bildik. Ee buyrun o zaman kollar sıvandıysa iş başına!

1.Temel malzemelerle hazırlanan basit bir tarif seçin ve malzemeleri tanımaya özen gösterin

İlk seferde kimse sizden kat kat pasta ya da yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz farklı bir tat beklemiyor  . Zamanla ustalaştıkça yaptığınız keklerin kıvamına ve ortaya koyduğunuz yeniliklere kendiniz bile inanamayacaksınız. Bir kekin olmazsa olmaz malzemeleri; yumurta, şeker, süt, yağ, kabartma tozu ve un.

- Bir kekin yumuşacık ve kabarık olmasını sağlayan en önemli unsuru şeker ve yumurta. Yumurta beyazı ve şekerin, yumurta sarısı ve şekerin ayrı ayrı ve iyi bir biçimde çırpılması sonucunda kekiniz doğal olarak kabarır.

- Kek tadını şekerden alırken, sıvı malzemeler diğer maddelerin harekete geçmesi için olmazsa olmazdır. En önemli malzemelerden biri olan un ise, hamurunuza kıvam verip toparlanmasını sağlar.

2.Malzemelerin ısısına dikkat!

Tariflere göz gezdirirken 'oda sıcaklığındaki tereyağı' yazısını mutlaka okumuşsunuzdur. Tereyağının yanı sıra kekte en önemli yardımcınız yumurtanın oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Malzemelerin tamamını kek yapmadan en az 15 dakika önce oda sıcaklığına gelmesi için çıkarın. Bu sayede homojen ve daha çok kabaracak kekin hamurunu elde etmiş olacaksınız.

3. Ölçüleri tam ve istenilen şekilde hazırlayın

Tarifte geçen bütün malzemeleri istenilen ölçüde tezgahınızın üzerine dizin. Mümkünse küçük bir mutfak tartısı edinin. Tabi ki tarif terimlerinin vazgeçilmezi klasik su bardağı ve kaşıklardan da faydalanabilirsiniz. Ölçülerde geçen su bardağı yaklaşık olarak 200-240 ml arsında değişmektedir. En çok kullanacağınız ölçülerin gram karşılıkları ise şu şekilde;

- 1 su bardağı un = 140 gram, 1 su bardağı şeker = 200 gram, 1 çay bardağı şeker = 110 gram

- 1 yemek kaşığı un = 9 gram, 1 yemek kaşığı şeker = 13 gram

Ölçüm yaparken malzemelerin silme olmasına özen gösterin.

4.Fırınınızı önceden ısıtın

Sıcaklık ve pişme süresi, kekinizin mükemmel veya sıradan olmasını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

- Önceden ısıtılmış fırına giren bir kek aniden yüksek sıcaklığa maruz kaldığından dış kabuğunda kıtır bir katman oluştururken, içinin nemli ve daha yumuşak kalmasına sebep olur. Isıtılmamış fırına atılan ürünler, pişebilmek için daha uzun süre sıcaklığa maruz kaldıkları için kuru ve sert olurlar.

Keki yapmaya başlamadan önce fırınınızı klasik bir kekin pişme derecesine yani 180 dereceye getirin. Sıcak fırında pişirdiğiniz keklerin, daha hacimli ve düzgün dokulu olduğunu unutmayın!

5.Şeker ve yumurtayı iyice çırpın

Kek yapmanın ilk adımı yumurtaları bir kaba kırıp şekerle birlikte çırpmayla başlıyor. Bu aşamada şeker eriyinceye kadar çırpma işleminin devam etmesi çok önemli. Şekerin eridiğini kıvamından ve renginden de anlayabilirsiniz. Kremadan daha yoğun bir kıvam aldığında ve rengi açıldığında şeker eridi demektir. İstediğimiz parlak görünümü sağladıktan sonra üzerine şeker ilavesi yaparsanız, kekiniz yapışkan ve sönük olur.

6. Unu elemeyi ihmal etmeyin

Şeker, yumurta kıvamını yakaladıktan sonra süt ve yağ gibi sıvı malzemeleri ilave edip tekrar bir karıştırın. Sıra geldi kabarmada ve içerisinde oluşabilecek topaklanmaları engelleyecek önemli bir diğer noktaya. Un, kabartma tozu, kakao vb kuru malzeme olarak tabir edilen ürünleri mutlaka eleyerek kullanın. Hatta iki kez eledikten sonra ilave etmek kekin harcında çok şey farkettirecek. Bu yöntemle malzemelerin içerisine yerleşecek hava kek hamurunda kabarcıklara sebep olacak, bu da daha hacimli ve yumuşacık bir kek elde etmenizi sağlayacak.

7.Kuru malzemeleri spatula yardımıyla karıştırın

Kuru malzemeleri ekledikten sonra spatula yardımı ile alttan yukarı doğru katlama hareketleri ile karıştırmaya özen gösterin. Homojen bir şekilde dağılmasına ve karışmayan yerlerin kalmamasına dikkat edin.

- Dilerseniz yine çırpabilirsiniz ama bu şekilde karıştırmak kekin dokusunun hafif nemli ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

8.Bu kadar uğraştan sonra kekinizin kalıba yapışmasını istemezsiniz

Mükemmel kekin hamurunu pişirme aşamasına kadar sorunsuz bir şekilde getirmişken, piştikten sonra kalıba yapışmasını kimse istemez. Bu aşamada pişirme kağıdı ya da yağ-un ikilisinden yardım alabilirsiniz. Kek kalıbını ya da pişireceğiniz herhangi bir kalıbı tereyağıyla iç kısmının her yerini yağlayın. Yağlanmamış hiçbir kısmının kalmamasına özen gösterin.

- Birkaç tutam un serpin. Ardından kalıbı ters çevirerek fazla undan kurtulun ve kek harcını içerisine aktarın. Düz tabanlı bir kalıp kullanıyorsanız pişirme kağıdı da işinize yarayacaktır.

9. Kekinizi kürdanla kontrol edin

Kek kalıbını fırın telinin üzerine yerleştirin. Kekin sönmesini istemiyorsanız, ilk 20 dakika fırın kapağını sakın açmayın. Kekin pişmesi için yaklaşık olarak 35 dakikalık bir süreye ihtiyacınız var.

- Pişip pişmediğini anlamak için kürdan batırın. Eğer kürdana hamur yapışmamışsa kekiniz pişmiş demektir.

10. Piştikten sonra oda sıcaklığına gelinceye kadar dinlendirin

Fırından cezbedici kokular geliyor değil mi? Ama biraz sabredin ve ilk sıcaklığı geçince kekinizi kalıbından çıkarın. Soğudukça kekinizin kıvamı oturacağından; 15-20 dakika oda sıcaklığında dinlendirin.

- Artık enfes kokan o keki istediğiniz gibi dilimleyip, sütle veya çayla afiyetle tadına vara vara yiyebilirsiniz. Ee o kadar emeğe değmedi mi?

Afiyet olsun…

Şef Gizem Bozdağ

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ