Yemekle beraber su içilir mi?

Yemekle su içmemenin şaşırtan gerçeği

Abone Ol 

  Çoğumuz yemeğin yanında su içenlerdeniz. Peki bu durum doğru mu, yemek yerken su içilir mi ya da ne zaman içilir gelin birlikte görelim. 

Neden Yemekle Birlikte Su İçilmez?

Midede sindirim için gerekli enzimler suyla birlikte seyreleceğinden, aşırı su hazım hızını, ateşini düşürür. Hazım ateşi düşmesi, sindirim sürecinin uzamasına sebep olur. Yemek yerken daha sağlıklı olduğunu düşünerek içtiğimiz su alışkanlığı gaz, şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Ne Zaman Su İçmeliyiz?

Günde mutlaka 2 litre veya daha fazlasını tüketmemiz gerekir. Ancak bu su tüketimini hangi zamanlarda içmeliyiz bu durum çok daha önemlidir. Suyu ana yemeklerden 15-30 dakika önce, yemeklerden de 1 saat sonra tüketebiliriz.

Yemekle Birlikte Buzlu İçmek

Yemekle birlikte buzlu su içmekse, sindirim sistemini müthiş derecede olumsuz etkiler. Damarlar soğukta daralarak kan akışını yavaşlatır. Bir diğer olumsuzluğu ise mideye gelen yağları da donduracaktır.

Hiçbirimiz bunları yaşamak istemeyiz öyle değil mi? Bu sebeple midenizi ve sindiriminizi düşünüyorsanız, yemek sırasında su içmemeye özen göstermelisiniz.

Eğer yemeği tek başına yiyemiyorsanız kuru geliyorsa, yasemin, rezene, kakule, tarçından ılık bir çay demleyip yavaş yavaş içebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu