Yemeğinize tarçın katmaya başlamak için 7 neden

Tatlılarımızın vazgeçilmez baharatı tarçın, vücudumuza sağladığı faydalarıyla artık öğünlerimizin en popüler lezzetlendiricisi olacak…

Tarçın, Orta Çağ'da Avrupa'da lüks bir baharat olarak kabul edildi. Araplar onu hantal kara yollarından taşıdılar ve sadece zenginler satın almaya gücü yetebilirdi. Günümüzde hemen hemen her mutfakta tarçın bulunabilir. Ancak bu yaygın baharat, keklerdeki lezzetli bir katkı maddesinden daha fazlasıdır. Şaşırtıcı faydalarıyla tarçını yemeklerinizden eksik etmeyeceksiniz.

1. Sivilceyi en aza indirebilir

Tarçın, çatlakları tedavi etmek için yararlı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu baharat, lekelere neden olan bakteri ve mantarları öldürebilir. Aynı zamanda vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan harika bir güçlü antioksidan kaynağıdır. Bu sayede gözeneleriniz temiz kalır ve sivilce oluşumunu engeller.

2. Yaşlanma belirtilerini önler

Serbest radikaller ayrıca erken cilt yaşlanmasına katkıda bulunarak ince çizgilere, pigmentasyona ve genel olarak donuk görünümlü bir cilde neden olabilir. Tarçın içerisindeki antioksidanlar, hücrelerinizi bu hasardan koruyarak bu süreci yavaşlatır . Tarçın, kolajen üretimini bile destekleyebilir çünkü kolajen seviyelerini artırdığı gösterilen eser elementler içerir.

3. Cildinizin daha dengeli görünmesini sağlar

Tarçın dolaşımı artırır, cilde kan ve oksijen getirir. Vücut dokularını küçülten veya daraltan bir kimyasal olan büzücü içerir. Cildinizin daha pürüzsüz ve eşit görünmesine yardımcı olabilir ve sağlığını içten dışa iyileştirebilir.

4. Antiinflamatuvar özelliklere sahiptir

Enflamasyon, vücudunuzun virüslerle savaşmasına ve doku hasarını onarmasına yardımcı olur. Ancak vücudunuzun kendi dokularına yönlendirilirse tehlikeli hale gelebilir. Araştırmalar, tarçının iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu ve hatta şişliği hafifletebileceğini göstermiştir.

5. Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Araştırmalara göre diyetinize tarçın eklemek kalbinizi sağlıklı tutabilir. Çalışmada, 12 hafta boyunca tarçın ile yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlar, tarçınsız yağlı yiyecekler yiyen farelere göre daha az kilo aldı. Yağ oranı yüksek bir diyet kalp hastalığına neden olabilir ve yemeğinize biraz tarçın eklemek bu riski gidermeye yardımcı olabilir.

6. Kilo vermeye yardımcı olur

Tarçın lif bakımından zengindir. Size tokluk hissi verir ve yemek istekleri ile savaşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır, çünkü vücudunuz baharatı işlemek için diğer yiyeceklerden daha fazla enerji kullanır.

7. Hafızayı geliştirebilir

Tarçın, beyin yaşlanmasını geciktirmeye ve beyin hücrelerinin oksidatif stresini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda beynin hafıza ile ilişkili bir parçası olan hipokampal plastisiteyi uyarır. Baharatın Alzheimer ve Parkinson hastalığının bazı semptomlarını iyileştirdiği bile gösterilmiştir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ