Yedikleriniz ruh halinizi etkiliyor

"Serotonin seviyelerini artıran gıdaları tüketmek, mutlu bir ruh hali için en pratik yoldur" diyen Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, ruh hali ve beslenme ilişkisini anlatarak pratik ipuçları verdi.

Tükettiğiniz tüm yiyeceklerin ruh halinizi iyi ya da kötü bir şekilde etkileme gücü vardır. Sağlıkbeslenmenin zihinsel sağlığınızı nasıl olumlu etkileyebileceğine odaklanalım.

İyi hissetme faktörü

Aynı zamanda hem aç hem de öfkeli veya sinirli hissettiğiniz anlar oldu mu? Uzun süre aç kaldığınızda, kan şekeri seviyeniz düşer ve sinirlilik ve elbette açlık hissi ortaya çıkar. Bu durum ruh halinizi de doğrudan etkileyebilir. Çözüm mü? Düzenli aralıklarla yiyin ve diyetinize sağlıklı ve besleyici gıdalar ekleyin.

Ruh hali güçlendiriciler

Omega 3 yağ asitleri yavaş yavaş depresyon ve ruh hali ile ilgili bozukluklar için umut verici bir çare olarak ortaya çıkıyorç Omega 3 yağ asitleri sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir. Bu yağ asitleri, yağlı balıklar (somon, ton balığı ve uskumru), ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi gıda kaynaklarından kolayca alınabilir.

Mutlu hormonlar

Serotonin, beyninizde salgılanan mutlu bir nörotransmitterdir ve mutluluk, memnuniyet ve iyimserlik hissine aracılık eder. Aslında, bazı antidepresan ilaçların bir parçasıdır. Serotonin seviyelerini artıran yiyecekler yemek, mutlu duygularını kazanmanın kesin bir yoludur. Yoğurt, badem, muz ve yumurta gibi ruh halinizi iyileştirebilecek yiyecekleri diyetinize eklediğinizden emin olun.

Demir faktörü

Demir eksikliği, anemi, duygudurum bozuklukları, sinirlilik ve depresyon gibi vücutta birçok soruna yol açabilir. Ayrıca bilişsel yeteneklerinizi azaltabilir ve konsantrasyon seviyelerinizi düşürebilir. Enerjik, odaklanmış ve iyi bir ruh hali içinde hissedebilmek için optimum demir seviyeleri gereklidir. Diyetinize yağsız et, hurma, kuruyemiş, ıspanak ve mercimek gibi demir açısından zengin yiyecekleri eklediğinizden emin olun.

Mutlu bağırsak

Nörotransmitter serotoninin mutluluğunun yüzde doksanı bağırsak dostu bakteri yardımıyla bağırsakta salgılanır. Bu nedenle, bağırsağınızı sağlıklı ve formda tutmak önemlidir. Bağırsak serotoninindeki bozulma ruh hali bozukluklarına veya diğer ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. En iyi yol, bağırsağınızı kabızlık, şişkinlik veya ishalden uzak tutmaktır. Diyetinize meyve ve sebze şeklinde iyi lifler ekleyin. Lor, kefir ve yoğurt gibi probiyotik gıdalar da faydalıdır.

Mutlu bir ruh hali için pratik ipuçları

- Kahvaltıyı atlamayın

- Gün boyunca küçük porsiyonlarla sık yemek yemeyi deneyin

- Rafine şeker içeren yiyeceklerden kaçının, çünkü bunlar kan şekerinizi çok hızlı yükseltir

- Yeterince su için

- Çay veya kahve gibi çok fazla uyarıcıdan kaçının

- Alkolden olabildiğince uzak durun

- Her gün 5-15 dakika güneş ışığı alın

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ