Yazın sıcaktan aşırı terleyen ayaklara çözüm!

Yaz aylarında ekstra artan ayak terlemesi herkesin baş belası haline geldi! Peki bu durum nasıl önlenir? İşte tüm detaylarıyla...

Abone Ol 

Hoş olmayan ayak kokusunu tanımlayan birçok terim vardır. Özellikle yaz aylarına girmemizle sıcak yaz aylarında, terleyen ayaklar birçok kişi için büyük bir sorun haline gelmektedir. Örneğin arkadaşlarını veya tanıdıklarını ziyaret ederken ayakkabılarınızı çıkarmak zorunda kaldığınızda ayaklarınız terliyse koku yapacak sizde dahil herkes bu durumdan rahatsız olacaktır, çünkü terli ayakların burnunuzdan hızla yükselen delici, keskin bir kokusu vardır.

Terli ayaklardan kurtulmaya yarayan 5 ipucu

Ayak kokusunu önleme yolları blog sayfamızda...

Doğru ayakkabı zaten ayak kokusunu önemli ölçüde azaltabilir. Ama her durumda burnu açık ayakkabı giyemezsiniz ya da giymek istemezsiniz. Ayak kokusuna karşı aşağıdaki ipuçları ve püf noktaları ile kapalı ayakkabılarda bile ayakların terlemesini etkili bir şekilde önleyebilirsiniz.

1. Ayak pudrası kullanın

Ayak kokusuna karşı bebe pudrası | Güzellik

Ayaklarınızı pudralayın: İnternette ve eczanelerde özel ayak pudraları bulabilirsiniz. Terli ayaklara karşı pudralı ilaçlar nemi yani teri hedefli bir şekilde emer. Bu şekilde teri bütirik aside dönüştüremedikleri için bakterileri besinlerinden mahrum bırakırlar.

2. Ayak banyosu yapın

Ayak kokusu nasıl geçer, ne iyi gelir? Etkili, doğal ve kesin çözüm  önerileri... - Sağlık Haberleri

 

Sabahları veya gün içinde yapılan bir ayak banyosu ayak kokusunu uzaklaştırır! En azından ayak banyosu terli ayakları azaltmaya yardımcı olabilir. Mutlaka ayaklarınızı banyodan sonra tamamen kurulayın ve hatta gerekirse fön ile kurutun. Bu sayede ayak parmaklarınızın arasındaki her boşluğa ulaşabilirsiniz . Okaliptüs, lavanta veya adaçayı gibi kokulu katkı maddeleri de terli ayaklarla mücadeleye destek olur. Sadece bir gün deneyin ve ertesi gün ayaklarınızdaki değişimi sizde fark edeceksiniz!

3. Ayakkabıları düzenli olarak dezenfekte edin

Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz ayakkabı temizlemenin kolay ve  pratik yolları

Ayakkabıya uygulanan dezenfektanlar bakteriler için hayatı zorlaştırır. Ayakkabılarınızda mutlaka haftada bir kez piyasada bulunan bir dezenfektan spreyi kullanmalısınız, düzenli temizlik sayesinde hem ayaklarınız kokmaz hem de ayakkabılarınızın ömrü uzun olur.

4. Tabanlıkları ayakkabıya yerleştirin

Kaps Yün ve alüminyum ayakkabı tabanlığı, 3 çift iç taban, ısı yalıtımlı,  erkekler ve kadınlar için, Alu Tech iç taban, sıcak ve rahat, 3'lü paket  Size: 46 EUR / 12 UK Men :

Ayakkabılardaki özel tabanlıklar teri emmeye yardımcı olabilir . Birçok dermatolog, özellikle ince ve nefes alabilen deri tabanları önermektedir. Ancak: Zaman geçtikçe bir iç tabanı da yenisiyle değiştirmelisiniz.

5. Doğru çorapları giyin

Katı renkler pamuk çorap kadın gevşek çorap japon lise kızlar Harajuku  çizgili çoraplar sarı mavi siyah gri yeşil|Tights & Stockings| - AliExpress

Çorap seçimi de ayağınızın ne kadar terlediğini etkiler. Mümkünse, sentetik içeriği yüksek çoraplardan kaçının ve bunun yerine pamuklu çorap giyin . Çünkü: sentetikler teri emmez ve bu nedenle ayak kokusunu artırabilir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu