Yazın çocukları ishalden korumanın yolları

İshal durumunda her gün bir kase yoğurt içerdiği yararlı bakteriler ile çocuğunuzu ishale karşı korurken, vücudun sıvı dengesini koruyarak çocuğunuzun hızla iyileşmesini sağlar.

Açıkta kalan gıdalar ve sıcak havalar çocuklarda ölüm gibi olumsuz sonuçlara dahi neden olabilen ishalin görülme sıklığını arttırır. Uzun süre açıkta kalan gıdalar sıcak havanın etkisi ile bozulur ve ishale neden olur. Özellikle mayonez, dondurma, kremalı ve sütlü gıdaların soğuk zincir dışında tutulması çocukların bağırsak florasını etkiler. İshalin önüne geçebilmek için ise çocukların bağırsak sisteminin güçlü olması gerekir. Güçlü bağırsaklar için çocuklarınıza her gün az bir kase yoğrut yedirebilirsiniz.Eğer çocuğunuz sade yoğurt yemekten hoşlanmıyorsa içine yaz meyvelerini ekleyebilir, hatta dolapta dondurarak doğal dondurma yapabilirsiniz.

İshale karşı probiyotik

Her yıl gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık iki milyon çocuğun ölümüne neden olan ishale karşı savaşta, bağırsak sisteminin önemli yeri vardır. Çalışmalar göstermiştir ki bağırsaklarda mikrobiyel dengeyi düzenleyen probiyotik bakterilerin insan sağlığına faydaları açıkça ortadır. Çocukluk döneminde probiyotik bakterileri içeren besinlerle bireyler beslendiğinde yetişkin olunduğunda beslenilmesi aynı etkiyi göstermemektedir. Bu dönemlerde ne kadar çok faydalı laktik asit bakterileri vücuda alınırsa bağırsak florası dengeye ulaşmış olur ve dışardan gelecek zararlı bakterilere karşı daha güçlü olur.

Kaybedilen sıvıyı geri kazandırır

İnsan bağırsak kolenizasyonu, prebiyotik gıdalar ile beslenilmesi sayesinde değiştirilebilir ve özellikle Bifidobacterium seviyesi artırılabilir. Probiyotik mikroorganizmalar ürettikleri maddeler sayesinde sindirime, vitamin üretimine ve zararlı mikroorganizmaların neden olduğu ishal gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olarak doğal floranın dengesini korumaktadır. Ayrıca ishal olan çocuklarda Bifidobacterium türlerini içeren süt ve ürünlerini tüketmeleri durumunda bağırsak hareketinde bir iyileşme olduğu ve dışkıda su miktarının arttığı tespit edilmiştir.

Yaz aylarında yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin

- Probiyotik ve bifidobacterium en çok anne sütünden sonra evde yapılan yoğurt ve süt ürünlerinde bulunur. Günlük ve taze olarak hazırlanan yoğurtlar, içerdiği 1 milyardan daha fazla canlı laktik asit bakteri ile çocukların doğal kalkanı olacak.

- İçerdiği mikroorganizmalar sayesinde çocuğunuzun bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve sindirim sistemini düzenlerken, temel beslenmesine de yardımcı olur.

- Yaz aylarında çocuğunuzun temel beslenme programında yoğurda yer verin. Her gün bir kase yoğurt, Vücuttaki sitokin salınımını uyararak hücresel bağışıklığı artırır. Ayrıca hem kabızlık hem de ishal durumunda, yararlı bakteriler çocuğunuzun hızla iyileşmesini sağlar.

- Eğer çocuğunuz sade yoğurt yemekten hoşlanmıyorsa içine yaz meyvelerini ekleyebilir, hatta dolapta dondurarak doğal dondurma yapabilirsiniz.

Çocuklarda sıvı kaybına neden olan ishalin şiddetlenmesi ve geçmemesi durumda hastaneye başvurulmalı ve kaybedilen sıvı geri kazandırılmalıdır.

Yorumlar

YORUM YAZ