Yaza fit girmek için şimdiden hazırlıklara başlayın

Yaza fit bir vücutla girmek istiyorsanız beslenmenize ve sporunuza şimdiden dikkat etmeye başlamanız gerekiyor.

Yaza doğru yaklaşırken bir panik hali kaplıyor herkesi. "Bu kilolarla nasıl bikini giyeceğim ben" derdine düşmek istemiyorsanız şimdiden harekete geçmeiz gerekiyor.

Şimdi sıralayacağımız bu maddeleri bugün itibariyle uygulamaya başlayın. Yaza fit bir vücutla merhaba deyin.

Yaza fit girmek için yapmanız gerekenler

- Güne kahvaltı ile başlayın: Kahvaltı gün içerisinde almamız gereken en önemli öğünlerin başında geliyor. Güne kahvaltı ile başlamak, gün boyu zinde hissetmenizi sağlar.

- Az az, sık sık yiyin: Uzmanların her zaman belirttiği gibi; belli aralıklarla az miktarda ama sık sık yemek yemek vücut için daha sağlıklı ve aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı. Günde 3 öğün yerine acıktıkça yiyin, fakat hafif yemekler tercih edin.

- Hazır gıdaların tüketimini kontrol altına alın: Hazır gıdaların yapımında kullanılan ürünlerin ne oldukları hakkında hiçbir fikrimiz yok. Fazla tüketilmesi sonucunda obeziteye neden olan bu sağlıksız ürünlerin tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Sonuç olarak ne kadar çok doğal ürün tüketirsek, o kadar yararımıza...

gazlı içecek

- Gazlı ve diyet içeceklerin tüketiminden kaçının: Gazlı içeceklerin tatlı olmaları, vücutta normalden daha fazla insülin salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda karın çevresinde yağlanmalarla sonuçlanmaktadır. Diyet içecekler için ise sıfır kalori içerdikleri iddia edilir. Yapılan araştırmalar, yapay tatlandırıcıların, normal şekere göre çok daha zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca araştırma sonuçlarında, bu içeceklerin de bel bölgesi yağlanmalarına neden olduğu görülmüştür.

- Bol su tüketin: Su ihtiyacı kişiden kişiye değişiyor olsa da uzmanlar, yetişkinler için ortalama 2 litre suya ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Su; metabolizmayı hızlandırır, enerjinizi artırır, sindirime yardımcı olur ve tok hissetmenizi sağlar.

- Daha fazla hareket edin: Sağlıklı bir vücut için beslenme kadar önemli olan bir diğer etken de tartışmasız hareketli yaşam. Gün içerisinde atabildiğiniz kadar fazla adım atmaya özen gösterin. Masa başı çalışanıysanız kısa kısa molalar vererek bunu sağlayabilirsiniz.

stres

- Stresli durumlarda kontrolü elden bırakmayın: Yalnızlık, depresyon, stres ve öfke durumları beslenme bozukluğuna neden oluyor. Ve genellikle bu durumlarla başa çıkmak için kendimizi yemeye veririz. İşte bu noktada beyninizin devreye girmesi lazım. Yemek yemeden bu duygularla başa çıkmaya çalışmalısınız.

- Uykunuzu düzene sokun: Sağlıklı ve zinde bir vücut için önemli olduğu kadar zayıflamada da oldukça etkilidir uyku düzeni. Az ya da düzensiz uyku gün içerisinde kişiye açlık hissi verir. Böylece sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duyarsınız. Bu nedenle eğer düzensiz bir uykuya sahipseniz bir an önce harekete geçin.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ