Yaz geldi sivrisineklerle nasıl başa çıkabiliriz! İşte tüm detaylarıyla..

Yazın sevilmeyen davetsiz misafiri olan sivrisineklerden kurtulmanın doğal yollarını sizler için araştırıp bir araya getirdik...

Abone Ol 

Yaz geldiğine göre evinizin camlarını açık bırakıp uyumaya veya bahçede sabaha kadar geçireceğiniz vakitlere  başlamış olabilirsiniz. Tüm bu güzel havaların büyüsünü boza elbette baş belası sivrisinekler tadınızı kaçırmasın!  Öncelikle sivrisineklere karşı neler yapabileceğinize göz atın, yaz tatilinizde sinek ısırıklarıyla uğraşmaktan kurtulun. “Sivrisineklerden nasıl korunulur?” sorusunun cevabına ulaşmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Haydi, başlayalım!

1) Odanıza taze fesleğen bitkisi alın

Fesleğen nedir ve nasıl yetiştirilir? Fesleğen bakımı nasıl yapılır? - Son  Dakika Haberleri

Fesleğen, sivrisinek kovucu olarak görev görmektedir. Yaprakları bazı esansiyel yağlar içerir ve bu yağlar doğal bir sivrisinek uzaklaştırıcı olarak çok etkilidir. Fakat fesleğen ile daha da güçlü bir sinek yok edici elde etmeniz mümkün. Bunun için fesleğen, palmarosa, citronella (limonotu), tea tree (çay ağacı), lavanta gibi uçucu yağları bir araya getirin. 50 ml lavanta hidrolatı (suyu) içerisine 10 damla lavanta, 10 damla citronella ve 20 damla palmarosa uçucu yağı ekleyip karıştırın. Püskürtmeli şişeye aktarıp, iyice çalkalayıp ellere ve bacaklara günde birkaç kere sıkıp sivrisineklerden ve böceklerden korunabilirsiniz. Yalnız çocuklarda ve bebeklerde el ve yüz bölgelerine kullanılmamalı. Uygulama yapacağınız püskürtmeli şişelerin koyu renkli olması önemli.

2) Sirke dolu bardağı cam kenarına koyun

Sivrisineklerden korunma rehberi: Sivrisineklerden kurtulmanın 10 yolu

Odanızın penceresinin önüne içine sirke ilave edilmiş bir bardak su koyarsanız sivrisinekler odanızdan uzaklaşacaktır. Sirkenin kokusu güçlü bir sivrisinek kovucu görevi görür.

3) Sarımsak ve soğan kokusuyla sivrisineklere elveda !

Soğan ve sarımsağın mucizesi - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

Sarımsak ya da soğanı ortadan ikiye bölerek cam kenarlarına, mutfağa veya balkona bırakabilirsiniz. Keskin kokusu olan sarımsak ve soğan harika bir sivrisinek kovucu olarak görev görmektedir.

4) Limon ve karanfil ikilisi ile sivri sineklerle başa çıkabilirsiniz

Mersin'de Sivri Sinekten Nasıl Korunulur, Sivri Sinek Çözümleri | Mersin  Haber

1 adet olgunlaşmamış limonu avuç içinizde yoğurarak yumuşatın ve sulandırın, ardından ikiye bölerek içeresine  5-10 adet karanfil tanelerini saplayın ve uyuduğunuz yere yakın bir şekilde koyun. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için etrafınıza yaklaşamayacaktır.

5) Evinizin aydınlatmasına bir poşet su asın

Sivrisineklerden Kurtulmanın Püf Noktası

Ev yapımı sivrisinek tuzağı için fazla malzemeye de ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan  malzemeler sadece :

  • Buz torbası
  • Sofra tuzu
  • Misket limonu suyu
  • Birkaç bozuk para
  • Su

Bunları bir araya getirip buz torbası poşet içerinde bir araya getirip evinizin aydınlatmasına asarsanız sivrisinekleri yakalayan kolay bir kapan yapmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu