Yaz aylarında yapılan beslenme hataları!

Yaz aylarında sıcaklığın yüksek olması midemizi de etkiliyor. Bu yüzden genel olarak yağlı besinler yerine hafif besinler tercih etmeniz gerektiğini hepiniz biliyorsunuzdur. Peki ya kaçınmanız gereken beslenme alışkanlıklarını? İşte yapılan hatalar...

Abone Ol 

Sıvı kaybını önlemek için sadece su tüketmek

Yaz aylarında sıcaklık arttığı için diğer aylara kıyasla daha fazla sıvı kaybederiz. Bu sıvı kaybını önlemek için de bolca su tüketiriz. Ancak sıvı kaybınızı önlemek için sadece su tüketmeniz yeterli değil! Gün içerisinde mutlaka meyve ve sebze de tüketmelisiniz. Nedeni ise; Karpuz, salatalık, çilek, domates gibi besinlerin su içeriği çok yüksektir ve vücudunuzu destekleyen önemli vitamin ve mineral içerirler.

Tuzu azaltmak

Tuzlu yemenin zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yaz aylarında yaşadığımız ter kaybından dolayı vücudumuzun tuza da ihtiyacı var. Tuzu tamamen hayatınızdan çıkartmak yerine belirli ölçülerde tüketmeniz gerek.

Baharatlı yiyeceklerden kaçınmak

Yaz aylarında baharatlı yiyeceklerden kaçınmamız gerektiğini sık sık okuruz ancak bu tamamen doğru değil. Biber tüketmek ağızımızdaki ısı reseptörlerini ve vücuttaki soğuma reaksiyonunu tetikliyor. Dolayısıyla az miktarda baharatlı yiyecekler tüketmek yazın vücut ısınızın düşmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu