Yayıncılık sektörünü rahatlatacak yönelim: Kişisel Yayıncılık

Yeni yazarların en büyük problemi, ilk kitaplara şans vermedeki çekincelerdir. Bu noktada alternatif kitap yayımlatma yöntemlerini bilmek faydalı olabilir.

Yayıncılığın en büyük sorunlarından biri, yeni yazarlara ve ilk kitaplara şans vermedeki çekincelerdir. Bu durumun pek çok sebebi olabilir ancak aralarında en belirleyici olanı, yayıncının bir kitaba yatırım yapmakla ilgili finansal gerçekleridir. Nihayetinde kulağa ne kadar romantik gelirse gelsin, geleneksel yayınevleri için de yayımladığı kitaplardan gelir elde etmek, ayakta kalmanın en önemli şartlarından biridir.

"Okurdan çok yazar var.” Son zamanlarda en çok duyulan sözlerden biri. İletişimin kolaylaşması ile insanların kendini ifade etme, anlatma, hatta kitapları PR gücü yüksek bir iletişim kanalı olarak kullanma eğilimleri de arttı diyebiliriz. Hal böyle olunca, kitap, herkesçe okunması gerekliliğinin yanı sıra kendini ifade etme, birikimlerini aktarma yöntemi olarak herkesin de yazması gereken bir şeymiş gibi bir gerçeklik oluştu.

Bu yeni gerçeklik sebebiyle, yayımcıların eline ulaşan kitap dosyalarının sayısında da büyük bir artış olduğunu tahmin etmek zor değil.

Satış garantisi mi nitelik mi

Kişisel yayıncılığın önde gelen markalarından Yazardan Direkt'in editörleri bu soruyu sektörel açıdan yanıtlıyor. Her işte olduğu gibi yayıncı için de mevcut finansal şartlarda ayakta kalmak çok önemli. Çok satan kitaplar çoğu zaman satmayan kitapları da finanse ediyor. Bu nedenle aslında kurgudaki matematik anlamlı. Esas sorun, yayımcının iyi fakat çok satmayacak bir kitaptan geri durmayı prensip haline getirmesi ve dosya artışı nedeniyle objektif değerlendirme olanaklarının kısıtlı kalması. Biz hala kitapların romantik bir yanının olduğunu düşünüyor, yayıncılığın idealist bir tarafı olması gerektiğine de inanıyoruz. Bu nedenle, iyi bir kitap çok satmayacaksa da mutlaka yayımlanıyor olmalı diye düşünüyoruz.

Bu tartışmalı soruya hangi cevap verilirse verilsin, kriterlerin dışında kalanlar için reddedilmek ne yazık ki her dönem olduğu gibi bu dönemde de istenmeyen bir son. İşte bu noktada da alternatif kitap yayımlatma yöntemlerini bilmek faydalı olabilir.

Kişisel yayıncılık ile yapabilecekleriniz

Öncelikle bilinmesi gereken şey şu ki, kişisel yayıncılık matbaada kendi kitabınızı bastırmanız demek değildir. Kişisel yayıncılığın klasik ya da diğer bir deyişiyle geleneksel yayıncılıktan tek farkı, kitabınızın maliyetini kendinizin finanse etmesi sonucunda da gelirlerine kendinizin sahip olmasıdır. Bu nedenle kişisel yayıncılık aslında cevap bekleme ve onay alma gibi aşamaları tamamen atladığınız bir yöntemdir.

Kitap dosyanızın yayımlanmasıyla ilgili anlaşmaları yapmanızın ardından editör desteği, redaksiyon, grafik tasarım ve satış pazarlama gibi olanaklardan yararlanıyor, hatta kitabınızın tanıtımında aktif rol alarak kendinizi istediğiniz gibi ifade etme şansına sahip oluyorsunuz.

Bir yanda çok satanlar, diğer yanda çok okunanlar… Bir yanda da yazma, anlatma ve bildirme ihtiyacının teknik gereklilikleri… Reddedilme ya da ötelenme sebebiyle yaşanan hayal kırıklığı ve vakit kaybını istemeyen, kitabını kendini ifade edeceği bir iletişim aracı olarak sunmak isteyen ve en önemlisi de kitabının gelir ve haklarını paylaşmak istemeyen herkes için kişisel yayıncılık, geleneksel yayıncılığa anlamlı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Yorumlar

YORUM YAZ