Yatağınızı kalkar kalkmaz toplamayın

Gece üstünde yatılan, terlenen, deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarına davetiye çıkarmış olursunuz...

Çoğumuz annelerimizin baskısıyla ve yılların verdiği alışkanlıkla kalkar kalkmaz yataklarımızı topluyoruz. Ancak bunu yaparak sağlığımıza ağır zararlar verdiğimizden haberimiz yokmuş.

Sabah işe ya da okula gitmeden önce hızlıca topladığınız yataklarınız tam bir böcek üretim merkezi. Bu bir toz akarı. Korkutucu görüntüsü sizi tedirgin edebilir ancak gözle görülmesi mümkün değil. Kendisi çok küçük. Peki 1.500.000 toz akarını bir araya ne topluyor diye sorarsanız, eğer sabah kalkar kalkmaz yatağınızı topluyorsanız, toz akarlarına davetiye çıkarmış oluyorsunuz.

Kensington Üniversitesi araştırmacıları 2005'ten bu yana toz akarları üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Toz akarlarının en sevdiği besin kaynağı, üstümüzden dökülen deri parçaları. Her kaşındığımızda ve sabit durduğumuz her noktada ardımızda toz akarlarının yutabileceği deri parçacıkları bırakıyoruz. Bunu da en çok yatarken yapıyoruz. Ancak toz akarlarının bu parçaları yemek için toplanması adına uygun şartların oluşması gerekiyor. Bunun için de en uygun koşulları istemeden biz sağlıyoruz. Gece üstünde yatılmış, hafif terlenilmiş, pek çok deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz. Bu haber muhtemelen annelerinizin hoşuna gitmeyecek ama araştırmacıların tavsiyesi kalktığınızda yatağınızı olduğu gibi bırakıp bütün gün boyunca havalanmasını sağlamak. Böylece beslenmelerini engellemiş oluyorsunuz.

Yorumlar

hatiç 12-09-2015 01:38:49

Manyak mısınız oğlum ya artık her sabah nevresim değiştiricem yatak toplamamak nedir.

YORUM YAZ