Yaşlanma karşıtı güçlere sahip 5 lezzetli meyve

Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra özellikle tüketeceğiniz bazı besinler, ekstra yaşlanma karşıtı yararlar sunabilir. Canınız tatlı bir atıştırmalık çektiğinde, bir sonraki sefere yaşlanma karşıtı güçlere sahip bu 5 lezzetli meyveyi deneyin.

Yeterli ve dengeli bir diyet sağlığın anahtarıdır ve bunu sağlamanın en pratik yolu çeşitli renkte meyve ve sebzeleri tüketmektir. En yoğun antioksidan kaynaklarından biri olan meyveler, hücre yenilenmesini sağlayarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olur. Ayrıca bazı antioksidanlar kolajen kaybını önlerken, cildin hasardan korunmasına da yardımcı olur. Bir dahaki sefere tatlı bir atıştırmalık özlemi çektiğinizde deneyeceğiniz bu meyveler size sadece tokluk hissi vermekle kalmayacak, aynı zamanda genç görünmenizi ve hissetmenizi de sağlayacak.

Karpuz

Hepimiz yeterli miktarda su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve karpuzlar vücudunuzun sulu kalmasına yardımcı olmak için harika meyvelerdir. Ayrıca yaşlanma karşıtı C ve A vitaminleri ve serbest radikal hasarı ile savaşan minerallerle doludur. Karpuz, canlı kırmızı rengini, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan, gözleri koruyan ve hatta biliş gücünü geliştiren bir bitki besin maddesi olan likopenden alır.

Avokado

Avokado sadece en sevdiğimiz sandviç malzemesi değil, cildin nemlendirilmiş ve esnek görünmesine yardımcı olan yağ asitleri ile doludur. Ayrıca metabolizmamızı güçlendiren B vitaminlerinin yanı sıra C, E ve A vitaminlerini içerir.

Nar

Narlar özellikle yaşlanma karşıtı antioksidanlar ile doludur. Bu küçük kırmızı taneler, ince çizgiler ve kırışıklıklarla savaşmak için ciltteki kolajenin korunmasına yardımcı olabilecek punicalagins adı verilen özel bir bileşik içerir.

Papaya

Papayalar, doğanın en iyi anti enflamatuarlarından biri olarak bilinen papain adı verilen bir enzim sayesinde büyük bir yaşlanma karşıtı besindir. Papayadaki A, K ve E vitaminleri, magnezyum, potasyum ve B vitaminleri gibi diğer besin maddelerinin tümü, vücutta serbest radikal hasarı ile savaşırken sağlıklı cilt elastikiyetini arttırır.

Kivi

Bu harika küçük yeşil meyveler, adeta besleyici bir yumruk! Kiviler sadece lezzetleriyle değil, aynı zamanda pürüzsüz cildi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyen yüksek miktarda E ve C vitamini ile öne çıkıyor. Kiviler ayrıca yaşa bağlı görme kaybına da yardımcı olabiliyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ