Yaramaz ve asi çocuklar daha mutlu

Birçok anne-baba çocuklarının mükemmel olması gerektiği fikrine kapılmış olsa da, psikologlar yaramaz ve asi çocukların yaşamdaki içsel memnuniyetlerine katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.

Çocuğunuzun kontrolden çıktığını hissettiğiniz zaman, derin bir nefes almak ve gelecekteki yaşamlarındaki gelişimlerini ve başarılarını nasıl etkileyeceğini düşünmeye ne dersiniz? Belki de biraz rahatlamak ve çocuklarımızın eşsiz hayal gücüne ayak uydurmaya çalışarak onlarla doğru iletişim kurmak her iki tarafa da iyi gelecektir.

Çocuğunuzun biraz asi ve yaramaz davranmasının hiç de kötü olmadığının nedenleri:

Kendilerini ifade etmekten korkmazlar

Her çocuğun kendine özgü bir kişiliği ve dünyayla etkileşim biçimi vardır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuğu sürekli bir kalıba sokmaya çalışırsa, çocuklar kendi kendilerini ifade etme sorunları yaşayabilir ve gerçek arzularını ve isteklerini belirleyemezler. Aksine, yaramaz çocuklar başkaları tarafından yargılanıyor olsalar bile gerçek karakterlerini ve bağımsızlıklarını göstermekten korkmazlar.

Duyularını kullanırlar

Çocuklar dünyayla etkileşim kurmak için duyularını kullanırlar. Aşırı derecede temkinliler, gürültülü olmayı severler ve bir dakika bile sakin kalamazlar. Ebeveynler çocukları sessiz kalmaya zorlar ve herhangi bir inisiyatif göstermezlerse, çocuk dünyayı keşfetme fırsatını kaybeder. Asi çocukların öğrenme arzusu bastırılmadığından, meraklı olmaları ve yetişkinler olarak daha çevreci insanlar olma ihtimalleri daha yüksektir .

Duygularını ifade etmekten korkmazlar

Çocukların çoğu son derece aktif ve biraz da yaramaz ve bu da doğalarının bir parçası. Duygularını ifade etmekten ve deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmaktan korkmuyorlar. Coşkudan ve gürültüden korkmayın. Bir çocuk yüksek sesle ve çılgınca davranıyorsa, bu onların mutlu oldukları ve kendi ciltlerinde güven duydukları anlamına gelir.

Duygusal anlamda daha olgundurlar

Yaramaz çocukların büyüdüklerinde davranışlarının kökenlerini anlamak kolaydır. Bu çocuklar duygusal anlamda daha olgundurlar. Duyguların hayatlarının önemli bir parçası olduğunu anlarlar ve diğer insanların duygularını tanıma ve saygı duymayı öğrenirler.

Çevre kaygıları yoktur

Yaramaz çocuklar onay aramıyor. Onlar için neyin iyi olduğunu biliyorlar ve yollarını takip etmekten korkmuyorlar. Başarısız olsalar bile, dünyanın sonu olmayacağını ve düzeltilemeyecek bir durumun olmadığını biliyorlar. Çocuklar saçma görünmekten ya da eleştirilmekten utanmaz, çünkü en önemli şey onların fikirleri olduğunu bilirler.

Kendilerine güvenleri tamdır

Yaramaz çocuklar duygularını şişirmezler çünkü ebeveynlerinin ne ve ne olursa olsun davranışlarını mahvedemezlerse onları seveceklerini bilirler. Bu çocuklar güvenlik atmosferi içinde büyürler ve ebeveynleri genellikle onlarla başa çıkmak için yeterli iç kaynağa sahiptir. Çocukları için yeterli duygusal destek sağlarlar ve kişiliğini baskılamadan onlara nasıl iyi davranacaklarını öğretebilirler.

Problem çözme yetenekleri gelişmiştir

İtaatkâr çocuklar genellikle aşırı uyumluluktan muzdarip ve yetişkin olduklarında çok bilinçli. Yaramaz çocuklar daha spontandır ve beladan kurtulmak için farklı yaklaşımlar denemeye hazırdır. Strese daha dayanıklıdır ve kendileri için ayağa kalkabilirler.

Daha yaratıcıdırlar

Yaramaz çocukların sınırsız bir hayal gücü vardır ve fikirlerini denemeye isteklidirler. Yetişkinler olarak, bu çocuklar yaşamın tüm alanlarına yaratıcı bir yaklaşım sergiler ve her durumun 2 tarafı olduğunu bilirler. Kendilerini ifade etmekten korkmuyorlar ve başkalarının fikrinin yaşamları üzerinde çok fazla bir etkisi olmayacağını biliyorlar.

Oldukları gibi iyi olduklarını biliyorlar

Yaramaz çocuklar, koşulsuz olarak sevilmeyi hak ettiklerini ve iyi davranışlarla sevgiyi kazanmaya çalışmalarının gerekmediğini biliyorlar. Zaten yeterince iyi olduklarından ve ispatlayacak hiçbir şey olmadığından eminler. Bu onların daha iyi benlikleri olmaya çalışmadıkları anlamına gelmez, ancak kendileri için yaparlar ve çevrelerindeki insanları memnun etmek için yapmazlar.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Japon 03-10-2019 23:53:05

Sorumsuzluk ve kuralsızlık insana mutluluk verir. Delilikle benzerlik taşır. Sorumlu insan ise gergindir ve stres hormonu salgılar. Toplum arsızları değil usluları arar.

yçvs 03-10-2019 21:29:24

ilkelliğe övgü ve saçma sözler grubu.

yarı baba 03-10-2019 13:46:10

"Yaramaz ve asi çocuklar daha mutlu" onu biliyoruz. Tabi mutlu olur veletler istediğini yapıyorlar.

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :