Yanmış ve yıpranmış saçlara çözüm önerileri

Sık ısıya maruz kalan ve de boya işlemlerinden yanan saçlarınızı kurtaracak önemli bilgilerle saçınızı kestirmeden kurtarabilirsiniz.

Özellikle açıcılarla işlem uygulanan ve sürekli fön çektirenler bilirler ki saçlar zaman için yıpranır. Bu yıpranma kimi zaman öyle bir hal alır ki saçlar oyuncak bebek saçına dönüşür. Saçlarında bu tarz sorunlar yaşayan kadınlarınsa ilk yaptığı şey saçı oldukça kısa kestirmek olur. Ama uygulayacağınız bazı yöntemlerle her zaman için uzun saçlarınızdan vazgeçmeniz gerekmeyebilir. Saçınızı kestirmeden de bazı bakım uygulamaları ile yeniden sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün.

Bunun için yapmanız gerekenler:

- Öncelikle saçınız toparlanana kadar boyatmayın. Buna özellikle röfle ve balyaj gibi saça ciddi zararlar veren uygulamalar dahil.

- Saçınıza uzun bir süre fön ve maşa uygulaması yapmayın. Zaten yanmış ve yıpranmış olan saçınız daha da kurur ve yıpranır.

- Saçınızı haftada iki gün maskelerle nemlendirin. Özellikle badem yağı ve zeytinyağı ikilisi bu iş için birebir.

- Saç uçlarınıza her gün argan yağı uygulayın. Argan yağı saça nem vererek kırıkların zamanla onarılmasına yardımcı olur.

- Keratin yüklemesi yaptırın. Kuaförünüzün uygulayacağı ya da artık kozmetikçilerde de bulabileceğiniz saçın ana temel maddesi olan keratini dışarıdan uygulayarak daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

- Son olarak; saçınızı yalnızca dışarıdan müdahalelerin kurtaramayacağını unutmayın. Yeme-içme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Her gün gerekli olan mineral ve vitaminleri almaya özen gösterin. Ancak yeterli miktarda beslenemediğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışarak vitamin ilaçları kullanabilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ