Yanlışlıkla icat edilen sıradan şeyler

Bu icatlar başka bir şey yapmaya çalışırken şans eseri bulunmuşlar.

Günlük hayatta kullandığımız pek çok şeyin ortaya çıkışının ilginç hikâyeleri var. Başka bir şey yapmaya çalışırken şans eseri bulunmuşlar. Hatta bir tanesi sahtecilik yapmaya çalışırken ortaya çıkmış bugünse kadınların vazgeçilmezleri arasında.

Oyun hamuru

İkinci Dünya Savaşı'nda asker botları, uçak lastikleri ve her türlü materyal için silikon yerine plastik kullanılmasına karar verildi. Daha hızlı ve seri bir şekilde plastik elde edebilmek için deneyler başladı ve silikon yağının içine borik asit katılarak şekil alabilen yumuşak bir hamur elde edildi. Böylece 1943 yılında oyun hamuru keşfedilmiş olundu.

Patates cipsi

Yıl 1853. Lokantada çalışan George Crum sipariş üzerine müşterisine patates kızartmalarını götürdü. Müşteri gelen siparişi beğenmeyerek daha ince doğranmış ve biraz daha kızarmış patatesler istediğini söyledi. George Crum müşteriye sinirlenerek patatesleri incecik doğradı ve iyice sertleşene kadar kızarttı. Amacı müşteriye tepkisini belli etmekti ama müşteri bu patateslere bayıldı. Lokanta incecik kesilmiş ve fazlaca kızarmış patatesleri yemek isteyenlerle doldu taştı. Böylece patates cipsleri keşfedildi.

Kahvaltılık gevrek

Will Keith Kellog ekmek hamuru yapmak için buğdayı kaynattı ama karışımın içine koymayı unuttu. Ekmeklerini yerken bir şeylerin ters gittiğini anladı ve bir kaç saat sonra kaynattığı ama ekmek malzemesine koymadığı buğdayların kıtır kıtır olup parçalandığını gördü. Buğday gevreği böylece icat edildi.

Ses kaydı

İcatlarıyla özellikle 20. yüzyıl yaşamını etkileyen mucit Thomas Edison, telgrafla sesi iletmek için alüminyum ve kağıtla deneyler yaparken yanlışlıkla sesini kaydeden ilk insan oldu.

Ağda

Lidya'da para bulunduğunda sahtecilik de keşfedilmiş oldu. Aida isimli bir genç sikkeleri evde üretebilmenin yollarını arıyordu. Limon, su ve şekeri iyice köpüklenene kadar kaynatıp kalıplara döktü. Bu işlemi gerçekleştirirken bacağına damlayan yumuşak sıvıyı çekmeye çalıştı ve tahmin ettiğiniz üzere tüyleri kopmuş oldu. Böylece Aida sayesinde ağda icat edildi. Aida bu karışımı sahtecilik yerine özellikle pirelerden kurtulmak için kullanmaya karar verdi ve zengin oldu.

Yorumlar

YORUM YAZ