Yağlı saçlarla başa çıkmanın 3 kolay yolu!

Saçlarınız çok mu sık yağlanıyor! İşte saç yağlanmasını ortadan kaldıracak 3 basit yöntem...

Abone Ol 

Saçlarımız neden yağlanır?

Yağlı Saç Nasıl Temiz Görünür? - Atrium Paris Kuaför

Cildimizin her yerinde yağ bezleri bulunmaktadır. Özellikle yüzde, göğüste, ve özellikle kafa derimizde çok fazla var. Saç derisindeki ve saç köklerindeki yağ bezleri cildin kurumasını önleme görevi görmektedir. Ayrıca sebum sayesinde kafanızda asidik bir ortam oluşur. Patojenik mikroplar, bakteriler ve virüslerin cilde nüfuz etme şansı pek yoktur. Ancak sebum kafa derisinde kalmaz, zamanla yayılır ve saç başının yağlı görünmesine sebep olur.

Yağlı saçlarla nasıl başa çıkılır?

1) Saçınıza daha az dokunun

Saç Yağlanması - Ameliyat.com

Saçınızı sürekli serbest bırakmak dışardan gelecek tozlara daha çok maruz kalır. Yüzünüze düşenbukleleri fırçalamak veya ellerinizle saçınızı gevşetmek saçın yağlanmasına sebep olur. Ellerinizde saç köklerinizden tellere doğru çekerseniz sebumu dağıtmış olursunuz. Böylece, saçlarınız tekrar daha hızlı yağlı ve telli görünüyor. Bunu önlemek için sık sık saçlarınızı örgü şeklinde kullanabilirsiniz.

2) Saçınızı her gün yıkamayın

Mavi mi? Mor mu? Silver Şampuan mı? – Bihaber Olma! – Haberin Olsun

Hızlı yağlı bir saçın en yaygın nedenlerinden biri, saçınızdaki yağları sıyırıp kuru bir saç derisine yol açabilen günlük saç yıkamadır.  Saçları sık sık yıkamanın sonucunda sebum üretiminiz daha da artar. Bu nedenle, saçınızı daha az sıklıkta yıkayarak saçınızı “yeniden eğitmeye” çalışın. Zamanla sebumunuz buna alışır ve daha az sebum üretir. 

İpucu: Günlük saç yıkamanız olmadan yapmayı zor buluyorsanız, en azından hafif yüzey aktif maddeler içeren bir şampuan seçmelisiniz.

3) Saçınızı çok sıcak yıkamayın

Saçları yıkarken yapılan hatalar nelerdir? Saç sağlığını korumak için ne  yapılmalı?

Saçınızı yıkamaya gelince bir başka ipucu su sıcaklığıdır. Mutlaka saçınızı yıkarken aşırı sıcak suyla durulamaktan kaçının.  Bu, saç derinizi kurutur ve sebum üretiminizi daha da uyarır. Aşırı soğuk olmayan ılık bir su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz, zamanla saçlarınızın daha az yağlandığına şahit olacaksınız.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu