'Women Export Talks’ta başarılı iş kadınlarından iş dünyası tavsiyeleri

Başarılı iş kadını ihracatçıların, iş dünyasına yönelik tavsiyelerini ve ihracata nasıl başladıklarını paylaştıkları “Women Export Talks” çevrimiçi seminer serisinin ikincisini düzenlendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 'Women Export Talks' çevrimiçi seminer serisinin ikincisi 19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü'nde gerçekleştirildi. "İhracatta Nasıl Başladık ve Nasıl Başardık?” başlığıyla düzenlenen seminere TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Nilgün Özdemir ve Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

"Türkiye güçlü kadınları ile var”

İş hayatına 18 yaşında girdiğini belirten TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Nilgün Özdemir, "İhracat konuşuyorsak eğitim de konuşulacaktır. 1980 yılında Darüşşafaka Lisesi'nden mezun oldum. Benim üst eğitimim yok çünkü imkanlarım onlara elverişli değildi. Birçok aile için de böyleydi. Eve para getirmek ve işe girmek durumundaydım. 2 lisan biliyorum ve 10 parmak daktilom var. Okulu bitirdikten sonra bir giyim firmasından teklif geldi. Bu hayatımın dönüm noktasıdır. Firmanın bir mağazasında ihracat başlamıştı ve ben ihraç fazlası ürünleri pazarlamam konusunda teklif aldım. İnsan ihtiyacı varsa ne iş olsa yapar. Ne görev alırsanız alın yaptığınız işten zevk alırsanız başarı da o oranda geliyor. O kadar işimi iyi yaptım ki Anadolu'ya da satmaya başladım. Paket yapmaktan ellerim titriyordu. Öyle cirolar yaptım ki 6 ay orada kalmama izin verdiler ve sonra kayınbiraderim beni fabrikaya aldı. O dönemde çok zorlu şartlarda ihracatlar yaptık” ifadelerini kullandı.

Kadın girişimcileri destekleyen projeler olduğunu ve Ticaret Bakanlığı'nın da girişimci kadınlar için ayrı departman açtığını hatırlatan Özdemir, "Bugün ihracat yapmak kolaylaştı. Teşvikler ve imkanlar var. Birikimimizi ülkemize geri vermemiz lazım. Bu sene iş hayatımda 40. yılımı kutluyorum ama hâlâ ihracata katkı sağlamanın peşindeyim. Erkeği, kadını önemli değil. Çalışacaksınız, çalışacaksınız, çalışacaksınız. İhracatçıyı desteklemeyi kurulmuş bir Ekoteks Laboratuvarımız var. Ürün gamımız da çok gelişti. Ülke olarak 1,5 milyar dolarlık maske tulum ve önlük ihracatı yaptık. İhracatçılar birlik olup kümelenme yaparsa daha etkin gücü kullanır” diye konuştu.

Kadın girişimcilere tavsiyelerde bulunan Özdemir, değişen dünyaya entegre olmanın çok önemli olduğunu, dünya piyasasını yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi. Kadın ihracatçının güçlü Türkiye için daha önemli olduğuna dikkat çeken Özdemir, şunları kaydetti: "Marka olacaksanız dizayndan başlamanız lazım. Güven olduğu zaman zaten marka oluyorsunuz. Bu her alanda da böyledir. Marka olmak öyle kolay olmuyor. Bizim öne çıkmamızın en önemli nedeni dünyayı takip edip adapte olabilmemiz. Kadın girişimcilerimizin hiçbir şeyi yılmadan araştırmaları çok önemli. Mutlaka bize ulaşsınlar ve konuşalım. Onlara ne kadar destek olabilirsek ihracatımızı ne kadar ileriye çıkartabilirsek vatandaşlık görevimizi o kadar yerine getirmiş olacağız. Bugün bize bu imkanı veren Başkanımız İsmail Gülle'ye vizyonundan dolayı teşekkür etmek istiyorum.”

"Cesaret gerekli”

Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz ise, ihracata başlama öyküsünü şöyle anlattı: "Bizim hikayemiz 80'li yıllarda başladı. Biz ihracat fazlasını satarak başladık imalata ve sonra da bir mağaza açtık. "Acaba toptancılık yapabilir miyiz?” diye düşünürken 150 bin adet malı toplayarak onları depoya koyduk. Malı topladık ama müşteri yoktu ortada. Laleli'de de konfeksiyon satışı yapan bir arkadaşımız vesilesiyle Avusturya'dan ilk malımızı satacağımız müşterimiz ile tanıştık. Ona bir seçki yaparak malı gönderdik. Kendisi malı beğendi ve sonrasında 7 bin parça gönderdik. İlk ihracata böylece başlamış olduk. Çok çalışarak malı yolladık. İlk ama cesaret var, girişimcilik ruhu da..."

Yorumlar

YORUM YAZ