Vücudunuzun sağlıklı olduğunu gösteren 30 saniyelik testler

Vücudunuzla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını kolayca öğrenebileceğiniz 30 saniyelik 5 test.

Doktorlara göre, hastalanma riski yaşlandıkça artmakta ve bağışıklık sistemimiz zayıflamaktadır. Her 2 yılda bir tam bir fiziksel kontrol yaptırmanız önerilir, ancak burada kendi rahatınız için evde deneyebileceğiniz bazı hızlı testler derledik. Sadece 30 saniyede vücudunuzla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İşte bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekip gerekmediğini veya endişelenecek bir şey olup olmadığını anlayabileceğiniz 5 süper hızlı test.

1. Tırnağınıza sıkıca bastırın

Sağ baş parmağınız ve işaret parmağınızla, sol el parmaklarınızın tırnak köklerine doğru üst kısmına baskı uygulayın. Baş parmağınızla başlayın ve 3-5 saniye bekleyin. Daha sonra, diğer parmaklara ilerleyin ve aynısını tekrarlayın.

Basıncı kaldırdıktan sonra, kan 2 saniyeden fazla bir sürede geri gelmemelidir. 2 saniye içinde geri geliyorsa, vücudunuzun kan akışı yeterli demektir. Parmaklarınız iç organlarınıza sıkı bir şekilde bağlıdır ve bu test size acı veriyorsa, ters giden bir şeyler var demektir.

2. Elinizi yumruk yapın

Bu test için, elinizi bir yumruk yapın ve aynı konumda tutun. 30 saniye sonra yumruğunuzu açın, avucunuzun beyazladığını fark edeceksiniz. Elinizi yumruk yaptığınızda kan damarlarınız sıkılarak elinize kan akışını kısıtlar. Elinizi serbest bıraktıktan sonra, kanın hemen geri gelmesi, kan damarlarınızın iyi çalıştığını ve sağlıklı olduğunuzu gösterir. Ancak, avucunun tekrar normal kırmızıya dönmesi biraz zaman alıyorsa, arteriyosklerozun bir işareti olabilir.

3. Kaslarınızı gerin

Yüzünüz yere bakacak şekilde rahatça uzanın. İki kolunuzu da yanlara doğru uzatın. Sol bacağınızı düz tutun ve yavaşça sağ bacağınızı kaldırın. Bacağınızı dizinizden bükün ve bu pozisyonda 30 saniye boyunca durun.

Bunu başarılı bir şekilde yaparsanız, vücudunuz sağlıklıdır. Fakat eğer test sizin için acı veriyorsa, vücudunuzdaki en güçlü kaslardan biri olan gluteus maximus'unuzla ilgili bir probleminiz olabilir.

4. Bacaklarınızı 30 saniye yukarıda tutun

Yüzünüz yere bakacak şekilde uzanın. İki kolunuzu da yanlara doğru uzatın. Vücudunuzu sabit tutarken iki bacağınızı da yukarı kaldırın. Bu pozisyonu 30-35 saniye koruyun.

Bacaklarınız titremeden bu testi tamamlıyorsanız; vücudunuz sağlıklıdır. Ancak, bu testi gerçekten zor buluyorsanız, karnınızla veya alt omurganızla ilgili bir sorun olabilir.

5. Vücudunuzu yukarı kaldırın ve hareketsiz kalın

Yüzünüz yere bakacak şekilde rahatça uzanın. Elleriniz de dahil olmak üzere sadece üst bedeninizi hafifçe yukarı kaldırın. Bu pozisyonu 30-35 saniye koruyun. Bu testi zorlanmadan geçerseniz, vücudunuz sağlıklıdır. Eğer başarısız olursanız, omurganızla ilgili bir sorun olabilir.

Lütfen, bu testlerin bir profesyonel tarafından yapılan gerçek testlere bir alternatif olmadığını, sadece evde yapabileceğiniz hızlı bir kontrol olduğunu unutmayın. Eğer sıkıntılı semptomlarınız varsa, bir doktora danışma konusunda gecikmeyin.

Testleri yaptınız mı? Kendinizi sağlıklı ve aktif tutmak için aldığınız doğal önlemler nelerdir? Sırlarınızı yorumlarda bizimle paylaşın!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ