Vücudunuzu kışa hazırlayın

Günden güne soğuyan havalar sağlığınızı tehlikeye sokabilir.

Sıkı giyinmek şapve eldiven kullanmak sizi soğuğa karşı koruyabilir, ancak tek başına yeterli olmayacağını belirtmek isteriz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek sizi hastalıklardan koruyacak. Vücudunuzun sistemli işlediğini düşünürsek içlerinden sadece bir tanesinin görevini aksatması bu düzeni bozmaya yetebilir.

Grip, nezle ve soğuk algınlığından korunmak için iyi bir bağışıklık sisteminizin olması gerekir bu da iyi ve sağlıklı beslenmekle yakından alakalıdır.

Baklagil

Kuru fasülye, nohut, mercimek iyi bir protein kaynağıdır. Haşlayarak hem yemek olarak, hem de salataların üzerine ilave ederek haftada iki-üç kere tüketmenizde fayda var.

C vitamini

C vitamini bakımından zengin olan limon, maydanoz, kuşburnu, sivri biber, roka ve kivi gibi sebze-meyveleri daha fazla tüketin.

D vitamini

UV ışınları ile deride meydana gelen D vitamini sonbahar ve kış aylarında daha az alındığından dolayı vücut gereksinimini karşılayamaz. Diş ve kemik gelişimi için çok faydalı olan D vitaminini yararlanabileceğiniz ölçüde yararlanın. Bol miktarda süt ürünleri ve balık tüketin.

Bitki çayları

Kuşburnu, yeşil çay, rezene, ıhlamur , melisa, papatya, adaçayı ve ısırgan otu gibi rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici çayları günde en az iki kere tüketebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ