Vücudun su tutmaması için en etkili 6 yol

Eğer bir sağlık sorunundan değil yaşam biçiminizden kaynaklı su tutulması yaşıyorsanız bu tavsiyeler işinize yarayabilir.

Vücudun su tutması, dolaşım sisteminde veya doku boşlukları içinde gerçekleşir. Bu eller, ayaklar, ayak bilekleri ve bacaklarda şişmelere yol açar. Bu durum hamileler, uzun yolculuklar, yatalak hastalar yani fiziksel olarak aktif olmayan kişilerde daha sık ortaya çıkar. Ancak, su tutulumu, aynı zamanda böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği gibi ciddi bir tıbbi durumun bir belirtisi olabilir. Eğer ani veya şiddetli su tutma yaşıyorsanız o zaman derhal tıbbi yardım alın. Ancak bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan su tutma sıkıntınız varsa o zaman bu öneriler size yardımcı olacaktır.

1. Tuzu azaltın

Tuz, sodyum ve kloridden yapılmıştır. Sodyum vücutta su ile bağlanır ve hücrelerin dışındaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olur. Sık sık tuzlu gıdalar tüketirseniz vücudunuz su tutar. Su tutmayı önlemek için öncelikle sodyumu azaltmanız gerekir.

2. Magnezyum alımını artırın

Magnezyum çok önemli bir mineraldir. Aslında, vücut işleyişi sağlamak için 300'den fazla enzimatik reaksiyonda yer alır. Magnezyum alımının artırılması su tutmayı azaltabilir. Kadınların günlük olan 200 mg maznezyum alması su tutmayı önlemeye yeterlidir. Magnezyumun zengin olduğu yiyecekler, fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata ve yapraklı yeşil sebzelerdir. İsterseniz, magnezyumu dışarıdan da alabilirsiniz.

3. B6 vitamini alımını artırın

B6 vitamini birçok ilgili vitamin grubudur. Bunlar kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemlidir ve aynı zamanda vücudundaki bir çok başka işlevi de yaparlar. B6 vitaminin premenstrüel sendrom (regl öncesi şişkinlik) azalttığını çalışmalar sonrasında ortaya çıkmıştır. B6 vitamini açısından zengin gıdalar şunlardır: Muz, patates, ceviz ve et.

4. Avokado

Potasyum birçok önemli fonksiyonu olan bir minerallerdir. Örneğin, vücudun çalışmasını sağlayan elektrik sinyallerini göndermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalp sağlığını korur. Potasyum, sodyum seviyelerinin azaltılması ve idrar üretimini arttırarak iki ayrı yoldan su tutmayı önler. Muz, avokado ve domates potasyum oranı yüksek gıdalardan bazılarıdır.

5. Karahindiba

Karahindiba uzun yıllar idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitkidir. Doğal diüretikler daha sık idrar yaptırarak vücudun su tutmasını önler. Yapılan araştırmalarda, karahindibayı günde 3 kez içen kişilerin daha fazla idrara çıktıkları belirlenmiştir.

6. Rafine karbonhidratlardan kaçının

Rafine karbonhidrat, kan şekeri ve insülin seviyelerini yükseltir. Yüksek ensülin düzeyleri, vücuttaki böbreklerin sodyum emilimini arttırmaktadır. Bu da vücutta daha fazla su kalmasına neden olmaktadır. Rafine karbonhidratlar, işlenmiş şeker, tahıl ve beyaz un.

Yorumlar

YORUM YAZ