Vücudumuzdaki çatlaklarla savaşmanın basit yolu

Görünümüne önem veren kadınların en büyük korkularından biri de vücutlarında çatlaklar oluşmasıdır. Özellikle hamilelik döneminde ve hızlı kilo alıp vermeler sonrasında oluşan çatlaklar artık eskisi gibi kabus olmaktan çıktı. İşte çatlak oluşumunu önleyen doğal yöntemler..

Abone Ol 

Çatlaklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

 • Çatlaklar bronzlaşmaz ve yok olmaz.
 • Çatlaklar, genellikle yağ miktarının fazla olduğu göğüs, karın, kalça ve kol bölgelerinde görülür.
 • Çatlak görülme oranı erkeklere kıyasla kadınlarda daha yüksektir.
 • Uzun süreli kortizon kullanımı ve vücutta fazla kortizon üretilmesine neden olan böbrek üstü bezi hastalığında deri çatlakları görülebilir.

Çatlak oluşumunu önlemek için:

 • Bol su tüketin. Bu cildinizin kurumasını engelleyerek cilde esneklik kazandırır.
 • Daha az yağlı yiyecek tüketin, karbonhidrat alımını azaltın.
 • Cildinizin dokusunu onarmak için bol A vitaminli gıda tüketin. Bunlar; karaciğer, biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, marul, kuru kayısı gibi besinler olabilir.
 • Omega 3 içeren gıdalarla beslenmenizi destekleyin. Omega 3 yağ asitleri derinizin esnekliğini artırır. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olmak gibi birçok faydası bulunur. Somon, levrek, ceviz gibi gıdalardan omega 3 sağlayabilirsiniz.
 • E vitamini kullanın. Bu vitamin su kaybını önler cildin nemli kalmasını sağlar. E Vitamini yağı ile cilde esneklik kazandırarak çatlaklarınızı iyileştirebilirsiniz.
 • Cilt için önemli olan başka bir mineral çinkodur. Çinkoyu suyla karıştırıp cildinize uygularsanız çatlaklara karşı oldukça iyi etki gösterecektir.

atlak-2-001.jpg

Çatlakları iyileştiren bitkisel çözümler

Vücutta oluşan çatlakların tedavisi için cildinize uygun, çatlak bakımına özel cilt bakım ürünlerini kullanmalısınız. Eğer evde tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Aloe Vera: Cilt yenileme özelliği olan ve yüksek oranda nem sağlayan aloe vera bitkisinin etkisini artırmak için E vitamini bakımından zengin gıdalarla birleştirerek çatlak tedavisinde kullanabilirsiniz. Aloe vera henüz oluşmuş çatlakların tedavisinde ve çatlak oluşumunu engellemede oldukça etkili bir bitkisel çözümdür. Düzenli kullanmalı ve haftada en az iki kere uygulamalısınız.

Patates: Yumru sebzeler familyasından olduğu için toprak altında büyüyen patates, zengin bir mineral kaynağıdır. Cildin, kendini yenilerken ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri patatesten elde edebiliriz. İsterseniz suyunu çıkarıp çatlakların üzerine masaj yaparak kullanın isterseniz kalın dilimler halinde kestiğiniz patateslerle direkt olarak çatlak deriyi, her iyi yönde daireler çizecek şekilde ovun. Haftada 1-2 uygulama için uygun bir yöntem.

Keten Tohumu ve Yoğurt: Vücut çatlaklara karşı kesin çözüm diye hakkında haberler çıkan keten tohumu yağı yerine çekilmiş keten tohumu ile bir miktar yoğurdu karıştırın ve masaj yaparak çatlaklar üzerinden uygulayın. En güçlü bitkisel kolajen kaynağı olan keten tohumu, çatlak tedavisinde kullanılabilecek güvenli bitkisel çözümlerden biridir. Ayrıca, bu dönemde keten tohumunu beslenmenize ekleyerek içerden kolajen desteği sağlayabilirsiniz.

Çatlaklara ne iyi gelir? Vücutta oluşan çatlaklar nasıl engellenir, nasıl geçer? - Sağlık Haberleri

Çatlaklar için yağ önerileri

Hint Yağı: Vücut çatlaklarına karşı kullanılan en popüler doğal yağ. Çatlak olan bölgeye bu yağ ile uzun uzun masaj yaptıktan sonra, yağın etkisini artırmak için bölgeye sıcak havlu yerleştirilmeli.

Tatlı Badem Yağı: Cilt bakımında en çok kullanılan yağların başında gelir. Çatlak tedavisinde de en etkili doğal yağlar arasında yer alır. Etkisini artırmak için banyodan sonra sıcak cildinize uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, antiseptik özelliği nedeniyle cilt yaralarında eskiden beri ısıtılarak kullanılmaktadır ve birçok bitkinin özü zeytinyağında çözdürülerek doğal yağa dönüşür. Yani birçok bitki yağı aslında zeytinyağıdır. Zeytinyağını benmari usulü ısıtın ve bir pamuk yardımıyla ya da ellerinizle masaj yaparak, çatlak bölgeye uygulayın.

Kakao Yağı: Kan dolaşımını harekete geçirdiği için cildin kendi kendini onarmasına destek sağlayan bir doğal yağ. Kakao yağı ile masaj yaparak çatlakların görünümünü önemli ölçüde azaltmak mümkün. Ayrıca hamilelik ve ergenlik dönemlerinde kakao yağı kullanarak çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Sarı kantaron yağı: Aşırı kurumuş ve çatlamış ciltlerde sarı kantaron yağı kullanılabilir. Sarı kantaron yağı, yapısındaki birçok etken madde sayesinde kuru ve çatlamış ciltlerin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici özelliği ile cildin sorunlu bölgelerinde (çatlak, yara, kaşıntı, pişik gibi) kullanılabilir. Masaj yoluyla kullanıldığında ise rahatlatıcı etki gösterir. Sarı Kantaron Yağı, kantaron çiçeğinin zeytinyağı içerisinde çözünmesi ile elde edilir. Bu sebeple hem sarı kantaronun hem de zeytinyağının cilt üzerindeki olumlu etkilerine sahiptir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu