Virüse karşı etkili aromatik bitkiler

"Birkaç damla uçucu yağın burundan teneffüs edilmesi özellikle üst solunum yollarında anti-viral etki ile koruma sağlayacaktır” diyen Dr. Ebru Özdemir Nath, virüse karşı etkili aromatik bitkileri sıraladı.

Altınbaş Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ebru Özdemir Nath, "Antiviral, antibakteriyel etkileri ile yaşadığımız ortamı, giysilerimizi, ellerimizi steril tutmak için aromatik bitkilerden destek alabiliriz. Bu konuda bitkilerin uçucu yağları ile yapılan farklı aromaterapi uygulamaları var. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda farklı uçucu yağların antiviral etkileri tespit edilmiştir” dedi.

Koruma sağlayabilir

Uçucu yağların, koronavirüse karşı etkisiyle ilgili henüz bir araştırma yok ancak antiviral olarak bilinen uçucu yağlar korunmak için farklı şekillerde kullanılabilir.

Antiviral etkili uçucu yağları, oda difüzörü içine ekleyerek bulunduğumuz odanın havasının temizlenmesinde kullanabiliriz. Bunları distile su ile karıştırarak bir sprey şişesi yardımıyla üzerimizdeki giysilere sıkarak da kullanabiliriz. Antiviral etkili uçucu yağlar ve Aloe vera jeli ile hazırlayacağımız jel karışımlarıyla, ellerimizi sterilize edebiliriz. Bu karışımda bulunan doğal yağlar ellerimizin yıpranmadan steril kalmasını sağlar. Ayrıca buğu yöntemi ile sıcak suyun içine damlatılan birkaç damla uçucu yağların burundan teneffüs edilmesi özellikle üst solunum yollarında anti-viral etki ile koruma sağlayacaktır.

Virüse karşı etkili aromatik bitkiler

Dr. Ebru Özdemir Nath, virüslere karşı etkili olabilecek aromatik bitki türlerini sıralayarak yapılan bazı çalışmalardan bahsetti;

- Adaçayı (Salvia fruticosa)

- Bergamot (Citrus bergamia)

- Beyaz kekik (Coridothymus capitatus)

- Biberiye (Rosmarinus officinalis)

- Çay ağacı (Melaleuca alternifolia)

- Itır (Pelargonium graveolens)

- Karanfil (Syzygium aromaticum)

- Limon otunun (Cymbopogon winterianus)

- Melissa (Melissa officinalis)

- Mercan köşk (Origanum dictamnus)

- Ökaliptus (Eucalyptus globulus)

- Paçuli (Pogostemon cablin)

- Tarçın (Cinnamomum zeylanicum)

- Tatlı portakal (Citrus sinensis)

Ökaliptus ve Çay ağacı esansiyel yağları difüzor ile kullanıldığında havada asılı kalan virüsler üzerinde etkili olmuştur.

Karanfil tomurcuğu uçucu yağında bulunan öjenol, test edilen grip suşlarının otofaji indüksiyonunu inhibe etmiştir.

Melissa uçucu yağı in vitro olarak kuş gribine (H9N2) anti-viral etkili olmuştur.

Tarçın kabuğu, Karanfil tomurcuğu, Tatlı portakal, okaliptüs ve Biberiye esansiyel yağları içeren bir karışım, in vitro grip virüsü aktivitesine karşı koruyucu olmuştur.

Beyaz kekik, Mercan köşk ve Adaçayı uçucu yağlarını içeren bir karışım, influenza virüslerine ve in vitro bir rinovirüse karşı antiviral etki göstermiştir.

Tarçının temel bileşeni olan sinnamaldehit, influenza büyümesine karşı in vitro ve in vivo antiviral aktivite göstermiştir.

Bergamot, Ökaliptüs, Itır, Tarçın ve Limon otunun uçucu yağlarının influenza virüsüne karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

Paçuli ile alkol karışımı, in vitro ve in vivo antiviral etki göstermiştir.

Çay ağacı esansiyel yağı, influenza virüsüne karşı antiviral aktivite göstermiştir.

Yorumlar

YORUM YAZ