Veganlar için protein destekli 3 gıda

Protein ihtiyacınızı karşılamak için illa hayvansal gıdalar tüketmek zorunda değilsiniz... İşte bitkisel protein değeri yüksek besinler!

Abone Ol 

1)  Mercimek

Mercimek Kaç Kalori? - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Mercimek, değerli protein kaynağıdır. Bir kilo et ve bir kilo yeşil mercimeğin protein değeri aynıdır. İçerdiği protein sayesinde organların onarımı ve kas yapısını güçlendirir. Mercimek, proteinin yanı sıra çok miktarda lif içerir. Sindirimi hızlandırırlar ve uzun süre tokluk hissi sağlarlar.

2) Brokoli

Brokoli salatası - Acıbadem Hayat

İster salatada çiğ, ister bir tencere içerisinde buğulanmış olsun: brokoli gerçekten çok yönlü ve güçlü bir protein kaynağıdır.

Az yağlı, düşük kalorili yeşillikler arasında yer alan 100 gramda 3,5 gram protein sağlar. Ayrıca vücuda antioksidan sağlayan brokoli bitkisinin birçok yararı bulunmaktadır.

Brokoli sebzesinin içinde C vitamini ve K vitamini bulunur, buna ek olarak içeriğinde bulunan bolca biyoaktif birleşikler(flavonoidler) onu diyet yapanlar için besleyici bir gıda yapar.

3) Kabak çekirdeği

Günde bir avuç kabak çekirdeği size yeter! Gece yatmadan önce bir avuç yerseniz...

Kabak çekirdeği, küçük, koyu yeşil tohumlar sağlıklı besinlerle doludur ve 100 gramda yaklaşık 25 gram protein içeriğine sahiptir.

Aynı zamanda B kompleksinin vitaminleri olan çinko, magnezyum, demir ve selenyum açısından da zengindir (B1, B2, B6). )

Kabak çekirdeği müsli karışımlarında, yüksek proteinli bir atıştırmalık olarak veya bir salatada tamamlayıcı gıda olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu