Vajinal akıntının nedenleri ve tedavisi

Uzmanından şiddetli kaşıntı, kötü koku, cinsel ilişkide ve idrar yapma sırasında ağrıyla birlikte yaşanan vajinadaki iltihabik bir durum olan ve her yaştaki kadında görülebilen vajinal akıntıyla ilgili bilinmesi gereken her şey...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci kadınvekadın okurları için vajinal akıntı ve mantarlar hakkında bilgi verdi.

Vajinadan gelen az miktardaki berrak ya da az bulanık akıntılar normal kabul edilir. Bu sıvılar vajinanın sağlıklı olmasına ve ıslak kalmasına yardımcı olur. Bu sıvıda normal olarak bakteri ve mantar gibi farklı organizmalar dengeli olarak bulunur. Ancak bazı nedenlerle bu denge bozulabilir.

Mantarlara bağlı enfeksiyonlar en önemli neden

Mantarlara bağlı enfeksiyonlar vajinal akıntı nedenlerinin başında gelir. Kadınların yaklaşık olarak % 75 kadarı yaşamlarında bir kez olsun mantar enfeksiyonuna maruz kalırlar. Bu sorun gebelik, antibiyotik tedavisi gibi nedenlerle yaşansa da, tedavisi kolayca yapılabilir. Ancak kronik hale gelen mantar enfeksiyonları kadının cinsel ve psikolojik olarak sorun yaşamasına neden olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan organizmalardan en fazla görüleni bir maya hücresi olan candida albikans'tır. Toplumda görülen enfeksiyonların yaklaşık % 67-95'inden bu sorumlu olduğundan, vajinal mantar enfeksiyonları vajinal kandidiyazis olarak tanımlanır. Bu erkek semeninde üretilemediğinden, cinsel yolla bulaşan hastalık olarak görülmez. Fakat araştırmalarda, eşlerde benzer mantar hücresi belirlendiğinden, genellikle eş tedavisi de yapılır. Belirti vermeden vajinada olan kandidalar, farklı etkenler yüzünden aktif hale gelir. Bu durumda kişide vajinal akıntı gibi etkilere neden olurlar.

Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen etkenler

Antibiyotikler: Geniş spektrumlu olan antibiyotiklerin vajinanın PH dengesini bozmasıyla birlikte, mantar enfeksiyonu için uygun zemin oluşmaktadır.

Gebelik: Gebelik süresinde son 3 ayda kadındaki hücresel bağışıklığın azalmasıyla birlikte, kandida gelişimi daha kolay olmaktadır. Bu dönemde vajinadaki glikojen adındaki maddenin artması da, mantar enfeksiyonu oluşumunu hızlandırır. Bu maddenin artışı kandaki östrojen ve progesteron hormonunun yükselmesine bağlıdır.

Şeker hastalığı: Kontrolsüz şeker hastalığının olması halinde idrar ve vajinal salgılardaki şeker düzeylerinin artmasına neden olduğundan, mantarlar için uygun zemin oluşur.

İmmunosupresyon: Bu kişideki bağışıklık sisteminin baskılanması anlamındadır. Sistemik hastalıklar ya da ilaçlar nedeniyle bu sorunun gelişmesi halinde, mantar enfeksiyonlarında artış görülür.

Doğum kontrol hapları: Bu etken geçmişte daha etkili olurken, günümüzde daha düşük dozda kullanılan haplar nedeniyle mantar enfeksiyonunda daha az etkili olmaktadır.

Rahim içi araç (spiral): Bunun etkisi kesin olarak bilinmese de, mantar enfeksiyonu için bir etken olarak kabul edilir.

Hormon kullanımı: Kadının östrojen ve progesteron hormonlarını içeren tedavi görmesi halinde, mantar enfeksiyonu daha sık görülebilir.

Naylon içerikli giysiler: Bu etken özellikle fazla kilosu olan kadınlarda giyilen naylon giysi ve iç çamaşırların, vücutta nem ve sıcaklık artışına neden olmasıyla yaşanır. Böyle bir ortam mantarlar için idealdir. Böyle giyinme devam ettiği sürece, oluşan enfeksiyonlar yenileme ve kronik hale gelme eğilimi gösterir.

Yapay tatlandırıcı kullanımı: Yapay tatlandırıcılı sıvılar ve gıdaların tüketimi vajina pH'ını bozar ve enfeksiyona zemin hazırlar.

Lokal alerjenler: Bu etkenler içinde parfümler, renkli tuvalet kağıtları, tampon kullanımı, petler, havuzlarda kullanılan ilaçlar yer alabilir. Bunların alerjik zeminle temasıyla birlikte mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Metabolik hastalıklar: Özellikle tiroit bozukluğu, şişmanlık, süreğen rahim ağzı iltihabı gibi sorunlar mantarlar için uygun ortam hazırlar.

Tedavisi

Vajinada oluşan akıntının sebebine göre tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sırasında oral yoldan ya da vajinaya sürülebilen lokal krem, jel gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Mantarlar nedeniyle oluşan enfeksiyonlar ilaç kullanımıyla tedavi edilebilir. Bu tedavi uygulanırken, cinsel ilişkiden kaçınılması uygun olur. Tedaviyi yarıda bırakmadan tamamlamak çok önemlidir.

Yorumlar

YORUM YAZ