Uzun süren burun tıkanıklığı çocukların gelişimini engelleyebilir

Uzun süren burun tıkanıklığının uyku düzenini bozabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, "Burun tıkanıklığı beraberinde iştahsızlığı da getiriyor. Çocuk yeteri kadar gıda almakta zorlanıyor, uyku düzeni bozulduğu için gelişimi de yavaşlıyor” dedi.

Burun tıkanıklığı çocuklarda çok sık karşılaşılan bir sorun. Alerji, gribal enfeksiyon ve geniz eti büyümesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen burun tıkanıklığı, çocuklarda dikkat dağınıklığından büyüme geriliğine kadar birçok soruna neden olabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, burun tıkanıklığında altta yatan sorunun araştırılarak gerkeli tedavinin yapılması gerektiğini söyledi.

En sık karşılaşılan etken geniz eti büyümesi

3-8 yaş arası çocuklarda en sık karşılaşılan etkenin geniz eti büyümesi. Geniz eti bu dönemde büyümeye, 12 yaşından sonra da küçülmeye başlıyor. Ancak küçülme eğilimine geçmeden önce çocuklarda geniz eti iltihaplanması ortaya çıkabiliyor. Öncelikle antibiyotik tedavisine başvurduklarını söyleyen Prof. Dr. Tatlıpınar, "Bazı hastalarımızda Antibiyotik tedavisi bittiğinden birkaç gün sonra tekrar enfeksiyon gelişimi gözleyebiliyoruz. O zaman en doğru karar cerrahi yöntemlere başvurmak oluyor” dedi.

Geniz etinin büyümesi sonucu orta kulak basıncı artabiliyor ve bu basınç değişikliğin çocuklarda orta kulak enfeksiyonuna da neden olabiliyor. Uzun süren orta kulak enfeksiyonunun çocuğun işitme duyusunu etklediğini ve çocuğun zamanla zor duymaya başlayacağını dile getiren Prof. Dr. Tatlıpınar, "Bununla birlikte sesleri ayırt etmekte zorlandığı için konuşma bozuklukları da görülebiliyor. Orta kulak enfeksiyonuna geniz eti ve burun etlerinin enfeksiyon veya allerjiye bağlı büyüklüğü eşlik ediyorsa, çocuk doğru ses çıkaramıyor ve genizden konuşuyor.” ifadelerini kullandı.

Alerji çözülmezse kronik sinüzite dönüşüyor

En sık karşılaşılan diğer burun tıkanıklığı nedeninin alerji olduğunu belirten Prof. Dr. Tatlıpınar, alerjinin sinüzite, boğaz enfeksiyonlarına ve burun içi enfeksiyonlara neden olabileceğini söyledi. Alerji problemi çözülemediğinde genellikle kronik sinüzite dönüştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Tatlıpınar, "Burun tıkanıklığının sebebi alerji olan çocuklarda yapılan değerlendirmede genellikle anne ve babalarında da alerji öyküsüne rastlıyoruz. Anne, baba da alerji öyküsü varsa çocukta da alerji gelişme ihtimali yüksek oluyor. Alerji için uygulanan tedaviler ile çocuk rahatlıyor, normal hayatına geri dönebiliyor” dedi.

Çocuğun gelişimini yavaşlatabilir

Sağlıklı uyku uyuyamayan çocuklarda dikkat dağınıklığı, uyku hali ve sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Bu durum sosyal yaşantıyı da olumsuz etkilediği gibi okulda başarı düşüyor, sosyal diyaloglar bozulabiliyor. Burun tıkanıklığı beraberinde iştahsızlığı da getiriyor. Çocuk yeteri kadar gıda almakta zorlanıyor, uyku düzeni bozulduğu için gelişimi de yavaşlıyor. Ayrıca burundan nefes alamayan çocuk oksijen ihtiyacı için ağzını açarak uyuyor. Bu durum da diş sağlığını ciddi olarak etkilediği için çocuğun çene yapısından yüz gelişimine kadar daha ciddi problemler ortaya çıkabiliyor.

Bahar ve kış aylarında sıklıkla üst ve alt solunum yolu hastalığına yakalanan çocuklarda burun problemlerine dikkat etmek gerekiyor.

Yorumlar

YORUM YAZ