Uzaktan eğitim sürecinde omurga sağlığı için egzersizler

Salgın gölgesinde başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılında çocukların uzaktan eğitim sürecinde omurga sağlığı için neler yapabileceğini Uzm. Dr. Ahmet Dinç anlattı.

Yeni eğitim öğretim yılı koronavirüs salgını gölgesinde başlayacak. İlk etapta uzaktan eğitim olarak başlayacak olan eğitimin, 21 Eylülden itibaren yüz yüze olarak devam etmesi planlanıyor. Uzaktan eğitim sürecinin, okul ortamından uzak çocuklarda özellikle video oyunlarının etkisi ile daha harekersiz bir yaşamı tetikleyebileceğini ifade eden Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Dinç, velileri omurga ve buna bağlı olarak gelişecek sağlık problemleri konusunda uyardı.

Evde tenefüse çıkın

Özellikle bu dönemde velilere büyük iş düşüyor. Çocuklar okul ortamında olmadığı için derslerini tablet, bilgisayar ya da televizyon karşısında işleyecek. Tenefüsler ise çocukların okulda koşturduğu hareket ettiği gibi olmayacak. Ders aralarında ebeveynlerin çocuklarını ayağa kalkmaya teşvik etmesi gerekiyor. Mesela odalar arasında bir ziyaret gibi. Aynı zamanda uzun süre ekrana bakılacağı için bazı kurallara da dikkat etmekte fayda var. Çünkü boynumuzun uzun bir süre boyunca sürekli öne bükülmüş pozisyonda olmasından dolayı kollarımızda ve ellerimizde ağrı, uyuşma veya karıncalanma olabilir. Bu durum da okul çalışmalarına odaklanmamızı zorlaştırabilir. O yüzden ders ekranı göz hizasında olmalı. Eğer bilgisayardan ders takip ediliyorsa mouse ve klavye öğrencilerin uzanabilecekleri yerde olmalı. Sandalyenizin omurganızın şekline uyduğundan ve sırtınızı desteklediğinden emin olun. Ayaklarınız da yere rahatça basabilmeli.

Evde yapılabilecek egzersizler

Hareketsiz yaşam birçok sağlık sorununa da davetiye çıkarıyor. Bunlardan en önemlisi ise kalp krizi, inme, obezite gibi rahatsızlıklara zemin hazırlaması olarak biliniyor. Çocukların da ileri yaşlarda bu rahatsızlıklara aday olmaması için mümkün olduğunca hayatlarına hareket katmak gerekiyor. Bağışıklık sistemi için de egzersiz önemli bir yer tutuyor. Özellikle uzaktan eğitimle başlayacak bu dönemine evde yapabileceğimiz basit ama etkili hareketlerle bu sorunu uzaklaştırabiliriz

Boyun egzersizleri

- Öncelikle boynunuzu sağ elimizle destekleyerek sağ omzunuza doğru eğerek 10 saniye bekleyin ve daha sonra bu işlemi sol elimizin desteği ile boynumuzu sol omzumuza eğerek gerçekleştirelim, 10 saniye bekletip rahatlayalım. Bu arada boyun kaslarımızdaki gerginliği hissedelim.

- Ellerinizle çenenizi tutarak başınızı arkaya doğru ittirin ve 10 saniye bekleyin, daha sonra ellerinizi başınızın arkasına alarak bu kez de ön tarafa doğru ittirin.

- Başımızı sol elimizin avuç içiyle destekleyip başımızı elimize doğru itiyoruz 5'e kadar sayıp bırakıyoruz. Aynı hareketi sağ taraf için tekrarlıyoruz.

- Başımızın arkasına ellerimiz kenetleyip avuç içleri ile başımızı kavrayarak başımızı ellerimize doğru iterek 5'e kadar sayıyoruz. Aynı hareketi ellerimizi alnımıza koyup başımızı öne iterek uyguluyoruz ve 5'e kadar sayıp bırakıyoruz.

- Boynumuz ile sağa doğru önden arkaya yarım daire çizelim, sonra sola doğru önden arkaya doğru yarım daire hareketi çizelim.

Bu hareketleri 8 veya 10 tekrarlı setler olarak yapabiliriz.

Omuz egzersizleri

- Güçlenmek ve esnekliği arttırmak için ilk olarak omuzlarınızı dairesel olacak şekilde öne doğru çevirin. Aynı işlemi omuzları arkaya olacak şekilde çevirin ve her iki hareketten 10 tekrar yapın.

- Omuzlarımızı yukarı doğru çekelim, çekebildiğimiz maksimal seviyeye gelince 5'e kadar sayıp sonra rahatlayalım. 5 kez tekrarlayalım.

Kişiler hareketsizlik sonucu sadece fiziksel rahatsızlıklarla karşılaşacaklarını düşünürken, psikoloji de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Çocuğun okul başarısı da etkilenebilir. Örnek vermem gerekirse Londra Üniversitesi'nden (University College London - UCL) uzmanlarca yürütülen bir araştırma, zamanlarının çoğunu oturarak geçiren çocukların 18 yaşına geldiğinde depresyona girme ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

Yorumlar

YORUM YAZ