Uyurken kilo vermenizi sağlayacak 8 yol

İşte siz rahatça uyurken kilo vermenizi sağlayacak 8 harika yol.

Kilo vermek ve sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz yapmanın en iyi yol olduğu konusunda hemfikiriz. Ama her gün egzersiz yapıyor muyuz? Hayır. Her gün uyuyor muyuz? Evet. İşte siz rahatça uyurken kilo vermenizi sağlayacak 8 harika yol.

Akşam yemeklerini hafif yemek

Akşamları ağır yemekler yemekten kaçının ve mümkünse uykudan hemen önce yemeyin. Vücudumuz, uyurken büyüme hormonu salgılar. Geceleri yemek yerseniz, büyüme hormonu, sisteminizdeki yiyeceği yakıt yerine yağ olarak depolar.

Alkolden kaçınmak

Alkol almak, vücudun en fazla kalori yaktığı REM uykusuna ulaşmanızı engeller.

Yatma saatini belirlemek

Sağlıklı bir yaşam için günlük 7-8 saat uyumak gerekiyor. Bu sürelerde uyumak vücudun yağ yakmasını sağlıyor. Amerikan Klinik Beslenme Çalışması , iyi dinlenmiş insanların daha az uykuya sahip olanlara göre % 20 daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu.

Yatmadan önce egzersiz yapmaktan kaçınmak

Egzersiz vücudumuzu uyandırır, iyi bir gece uykusuna geçmeyi zorlaştırır.Bu nedenle egzersizleri sabah saatlerinde planlamak gerekiyor. Ama eğer bir sabahları egzersiz yapamıyorsanız, egzersizinizi yatmadan 4 saat önce bitirmiş olun.

Yatak odasında tüm elektronik eşyaları kapatmak

Harvard Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar, tabletler ve akıllı telefonların yaydığı kısa dalga boylu mavi ışığın, vücudun melatonin hormonunu salgılamasını engellediğini buldu.

Ortam ısısını düşürmek

Soğukta uyumak, vücudumuzda depolanan yağın yakılmasına yardımcı olur. Diabetes dergisinde yayınlanan çalışmada, soğuk bir odada uyuyanların, sıcak bir odada uyuyanlara göre daha fazla kalori yaktığını gösteri.

Tam karanlıkta uyumak

Tam karanlıkta uyumak, sadece iyi bir uyku sağlamakla kalmaz aynı zamanda vücudun melatonin hormonu ve kalori yakıcı yağ üretimine yardımcı olur.

Çıplak uyumak

Garip gelse de, çıplak uyumak vücudu serin tutarak yağ yakma sürecini hızlandırır.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ