Uykunuzun bölünmemesi için 6 etkili ipucu

Sık sık gecenin bir yarısında sebepsiz yere mi uyanıyorsunuz? Bu 6 ipucunun uyku kalitenizi artırması garanti edilmektedir.

Abone Ol 

DAK sağlık raporuna göre  , Almanya’daki tüm çalışanların yüzde 80’i kötü uyuyor ve giderek daha fazla insan uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sorunları yaşıyor. Çalışanların yüzde 10’u uyku bozukluğu uykusuzluktan muzdarip. Sonuçlar önemsiz değil. Yorgunluk, bitkinlik, hastalık izni ve uyku hapı almak artık nadir değil. Uykuya dalmanıza ve gece boyunca daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

1. Bir akşam rutini geliştirin

Vücudumuz rutinleri ve alışkanlıkları sever çünkü otomatik davranışlar enerjiye aç beynimizi fazla zorlamaz. Bu şekilde enerji tasarrufu yapıyoruz ve gündemde bir sonraki eylemin ne olduğunu düşünmek zorunda kalmıyoruz. Biyoritmimiz ve uyku kalitemiz için uyku ve uyanma rutinleri de aynı derecede önemlidir. Vücudunuzu doğru ritme sokmak için her gün aynı saatte yatmak en iyisidir. Bunu, sizi rahatlatan ve uykuya hazırlayan sağlam alışkanlıklarla yapabilirsiniz. Bunlar arasında meditasyon, günlük yazma, esneme egzersizleri, kitap okuma, sesli kitap dinlemek..

2. Yatak odanızı bir çalışma odası yapın

Uyku araştırmacıları, yatak odamızın serin, karanlık ve gürültüsüz bir yer olmasının önemini sürekli vurgulamaktadır. Bu nedenle, oda sıcaklığının 16 ila 19 santigrat derece arasında olması için geceleri ısıtmayı kapatın . Çabuk üşürseniz kalın, sıcak bir battaniye yardımcı olabilir. Yatak odanız da tamamen karanlık olmalıdır. Ay ışığı veya geçen arabalar gibi sözde küçük ışık kaynakları bile biz fark etmeden uyku kalitemizi düşürebilir. Panjurlarınız veya perdeleriniz bu nedenle mutlak karanlık sağlamalıdır.

3. Uyku araçları kullanın

Artık uykuya dalmanıza ve uykuda kalmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda pratik yardımcı var. Uyku maskeleri ve kulak tıkaçlarına ek olarak , ağır battaniyeler sarılmamızı ve güvende hissetmemizi sağlar. Bu aynı zamanda bizi rahatlatır ve uykusuzluğa bile yardımcı olabilir. Özellikle popüler ağırlıklı battaniyeler.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu