Uyku apnesi koronavirüse yakalanma riskini artırıyor

Sıklıkla görülen uyku apnesi ve horlamanın özellikle pandemi döneminde daha büyük problemlere yol açabileceğini söyleyen Doç. Dr. Tuncay Özçelik, sağlıklı nefes almak için gereken tüm tedbirlerin alınmasının önemine dikkat çekiyor.

Çok uyumanın zararları

Birçoğumuz az uyumanın zararları konusunda bir bilgiye sahipken, çok uyumanın ortaya çıkarabileceği sorunlar karşısında bilgisiziz. Oysa çok uyumak da birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Sağlıklı uyku kişiyi kalp yetmezliğinden koruyabilir

Uzmanlar sağlıklı bir uykunun, kişiyi kalp yetmezliğinden yüzde 42 oranında koruyabileceğini bildirildi.

Uyku apnesi koronavirüs tedavisini zorlaştırıyor

Uyku apnesi koronavirüs tedavisini zorlaştırıyor

Koronavirüs tedavisinde uzmanlar, şiddetli bir horlamayla kendini gösteren, uykuda nefesin bir süreliğine kesilmesine neden olarak bağışıklık sisteme sinsice savaş açan uyku apnesi tehlikesine dikkat çekiyor.

Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor

Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor

Vücutta her 10 kiloluk artışın uyku apnesi riskini 2 kat artırabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, az ve kalitesiz uykunun obeziteye yol açabildiği gibi obezite ve uyku apnesinin birbirini tetiklediğini söyledi.

Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir

Göğüs Hastalıkları Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, hayatın yaklaşık üçte birini oluşturan uykunun sağlıklı kilo kontrolü üzerinde etkisi olduğuna dikkat çekti.

Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, uyku apnesi ve etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Yanlış uyku pozisyonları yorgunluğa neden oluyor

Yanlış uyku pozisyonlarının bel ve boyun ağrısına, fıtıklara ve hatta yorgunluğa neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Ahmet İnanır, uyarılarda bulunarak doğru uyku pozisyonları hakkında bilgi verdi.

Sürekli esnemek ciddi bir hastalığın habercisi olabilir

Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, ilk andan normal olarak algılansa da devam eden sürekli esneme hali durumunun normal olarak karşılanmadığını söyledi.

Uyku apnesi depresyona neden olabilir

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok hastalığa neden olabilen uyku apnesi hakkında bilgi veren Op.Dr. Bahadır Baykal, orta ve şiddetli apnenin depresyona neden olabileceğini söyledi.