Ünlülerin diyetisyeninden zayıflama tüyoları

Amerika'nın en önemli beslenme uzmanlarından Bob Harper 'Sıskalık Kuralları' adlı kitabında zayıflamanın 20 kuralını anlattı.

Yayımlandığı yıl New York Times'ın ve Amazon.com'un "En Çok Satanlar” listesine 1 numaradan giren ve haftalarca zirvede kalan "Sıskalık Kuralları” Türkçe'ye çevrildi.

Türkiye'de de "Yeni Bir Hayat” ismiyle yayınlanan ABD'nin reality programı "The Biggest Loser” da onlarca aşırı kilolu insanı zayıflatan dünyaca ünlü fitness koçu Bob Harper'ın imzasını taşıyan Sıskalık Kuralları, hiç bir egzersize gerek duymadan sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin uyması gereken basit ve güvenilir 20 kuralı okuyucularına sade bir dille anlatıyor.

Tahminlere değil uygulamaya dayalı olan Sıskalık Kuralları, bir aylık menü planı ve 90'ın üzerinde lezzetli ve kurallara uygun kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalık tarifleriyle kilo vermek isteyenlere hem pişirme hem de yeme konusunda sağlıklı yöntemler sunuyor.

Bob Harper ayrıca buzdolabınıza neler stoklayacağınızdan tutun, yemek yapmaya vakit bulamayacağınız günlerde hafta sonundan nasıl hazırlık yapacağınıza kadar bir sürü muhteşem ipucunu da sizlerle paylaşıyor.

Mehmet Öz'ün de desteğini aldı

ABD'nin en çok izlenen reality programlarından olan "The Biggest Loser”da 8 yıldır gösterdiği performans ile kendi takımının yarışmacılarına en fazla kilo verdirerek adının duyulmasını sağlayan Harper, ABD'nin ünlü talk-show sunucusu Oprah Winfrey ve Türk cerrah Prof. Dr. Mehmet Öz'ün de desteğini aldı. Mehmet Öz'ün programına dahil edilerek ekibin en önemli isimlerinden biri haline gelen Harper, Hollywood çevresinden de birçok isme özel antrenörlük yaptı.

Kadın ve erkek için farklı menüler

Yazar Bob Harper'ın kitabını diğer kitaplardan ayıran en önemli farklılıklardan biri de kitapta anlatılan basit tariflerin erkek ve kadın için ayrı ayrı sunulması. Harper, "Kadın ve erkeğin metabolizmaları, yiyeceklere verecekleri reaksiyonlar, vücut kimyaları farklı olduğu için ikisinin de aynı miktarda yiyerek diyet uygulaması fiziksel olarak mümkün değil. Dolayısıyla bu kitapta erkek ve kadın, kendileri için oluşturulan ayrı yöntem ve tariflerle daha sağlıklı kilo veriyor ve bir süre sonra bu artık hayat tarzına dönüşerek verdiği kiloyu geri alması çok zorlaşıyor” diyor.

Bob Harper'ın kurallarından birkaçı

Kural 3: Her öğün protein tüket. Bu sayede kendinizi daha uzun süre tok hissedeceksiniz. Protein kaynağı olarak en çok balık ve tavuğu tercih edin.

Kural 15: Yemeğini kendin pişir. Haftada en az 10 öğün evde kendiniz pişirip yiyin. Dışarıda yedikçe daha çok kilo alırsınız.

Kural 18: Yatağa aç git. Beş saatten fazla bir süre yakıt almayınca vücut kendi içindeki yağ ve şekeri yakmaya başlayacak. Akşam saat 8'den sonra karbonhidrat almak yok.

Kural 20: Haftada bir öğün kendini şımart. Ruh halinize göre tıkınmaktan kendini şımartma öğünlerini diyetinizin bir parçası haline getirin. Bir şeyi planladıysanız artık kontrol sizde demektir.

Yorumlar

YORUM YAZ