Üniversite sınavına gireceklere altın değerinde öneriler

İşte üniversite sınavlarının birinci aşaması olan YGS'ye girmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar...

Yaklaşık iki milyon kişinin, gelecek yaşamlarına ulaşmak amacıyla bugüne kadar verdikleri emeklerinin ilk karşılıklarını alacakları güne çok az bir zaman kaldı. Psikolog Y. Eray Varol, YGS'de adayların emeklerini başarıya çevirmelerine yardımcı olacak bazı stratejiler önerdi.

İşte sınava gireceklere öneriler...

YGS'ye birkaç gün kala

Cuma gününe kadar çalışabilirsiniz

Cuma gününe kadar ders çalışabilirsiniz. Ancak çok spesifik konuları çalışmak yerine eksikliklerinizi tamamlamak ve baştan sona gözden geçirme niteliğinde olan çalışma tekniklerini uygulayın.

Hafta içinde en az iki kere deneme çözün

Zaman yönetimini ve kullandığınız stratejileri son olarak gözden geçirin. Özellikle yapabildiklerinize odaklanın. Ancak bu deneme testini sonuç olarak değerlendirmeyin.

Motivasyonunuzu düşüren kişilerle görüşmeyin

Motivasyonunuzu yüksek tutun. Bugünlerde mümkün olduğunca canınızı sıkan, moralinizi bozan, sizi strese sokan ortam ve olaylardan uzak kalın. Size iyi gelen ve kendinizi yanında rahat hissettiğiniz kişilerle iletişim içinde olun.

Uykunuzu ve yemeğinizi dengeleyin

YGS sınavı gibi sınavlar, aynı zamanda fizyolojik kondisyonun da güçlü olmasını gerektiren sınavlardır. Sınav gününde kendinizi dinç, enerjik ve fizyolojik olarak hazır hissetmeniz için dengeli bir yaşam tarzını sürdürün. Uykunuzu, yemek düzeninizi ve günlün yaşamınızı dengeleyin.

Tehlikeli etkinliklerden uzak durun

Bedeninizi aşırı yoracak veya sakatlanma riski oluşturacak ağır ve tehlikeli spor ve etkinliklerden uzak durun.

Rahatlatıcı egzersizler yapın

Günde en az 10 dakika çok ağır olmayan, hafif ve rahatlatıcı egzersizleri yapmaya çalışın. Bu egzersiz ve yürüyüşler, sınav kaygınızla başa çıkabilmenizi ve kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

Beyin egzersizi ve bulmaca

Dikkat ve konsantrasyonunuzu, strateji oluşturma ve problem çözme becerilerinizi arttıran, zaman yönetiminizi güçlendiren egzersizler yapın, oyunlar oynayın veya bulmacalar çözün.

Kitap okuyun

Sınavlarda, hangi alanda olursa olsun, başarı okuduğunu anlamakla başlar. Okuduğunuzu anlama, yorum ve muhakeme gücünüzü geliştirmek için mutlaka kitap okuyun.

YGS'den bir gün önce

Uykunuzu alın ve güne zinde başlayın

Sınavdan bir gün önce depolayacağınız enerji ve moral, sizi sınavda daha fazla etkili yapacaktır.

Son gün ders çalışmayın

Son gün yapacağınız tekrar veya ders çalışmanın YGS' ye önemli bir katkısı olmayacaktır. Ancak içinizdeki huzursuzluğu gidermek ve günü rahat geçirmek için son gün kahvaltıdan sonra kısa karma testler çözebilirsiniz. Ancak son gün deneme çözmeyin.

Mutlaka yürüyüş yapın

Sınav öncesindeki gününüzü sakin ve rahat geçirin. Kendinizi rahat hissettiğiniz ortamlarda bulunun ve mutlaka o gün yürüyüş yapın.

Sınava gireceğiniz yere mutlaka gidin

İlk defa girdiğiniz bir mekanla ikinci defa girdiğiniz mekanda hissettiğiniz duygular aynı değildir. İlk defa girdiğiniz mekan sizi kaygılandırabilir ve rahat hissetmeyebilirsiniz; ancak aynı mekana ikinci defa gittiğinizde kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bu yüzden sınava gireceğiniz salonu önceden görün ve hatta yapabiliyorsanız sıranızda bir gün evvel bir iki soru çözün.

Soruları çözerken dikkat etmeniz gerekenler

Bazen hızlı okuyun: Soruları gerektiği yerde hızlı, gerektiği yerde yavaş, dikkatli ve anlayarak okuyun

En fazla iki kez okuyun: Soruları defalarca okumayın, en fazla iki defa okuyun

Tamamının altını çizmeyin: Soruyu çözmenize ipucu olacak kelimelerin ve soru köklerinin altını çizin; sorunun tamamının altını çizmeyin

Tam anlamadan yanıtlamayın: Neyin sorulduğunu tam olarak anlamadan soruyu cevaplamayın

Soru köklerine dikkat edin: 'Olumsuz' soru köklerine dikkat edin!

Uzun paragraftan korkmayın: Uzun paragraf sorularını mutlaka okuyun, inanın size çok kolay gelecektir

Boş bıraktığınızda işaret koyun: Geri döneceğiniz ya da yapamayacağınız soruların yanına mutlaka bir işaret koyun

Okumadan geçmeyin: Her soruyu mutlaka okuyun

Sınav günü ve sınav anı

Kahvaltı edin hafif müzik dinleyin

Sabah hazırlanırken, kahvaltı ederken evde mutlaka hafiften bir müzik çalsın. Ailenizle sınav dışındaki konularla ilgili sohbetler de yapabilirsiniz. Sabah dengeli, güzel ve neşeli bir kahvaltının ardından üzerinize şık ama rahat bir kıyafet giyin.

Sınava girmeden önce rahatlayın

Birkaç kez sessiz ve derinden nefes alın ve nefesinizi aldığınız sürenin iki katı süresince yavaş yavaş bırakın, bütün vücudunuzdaki kasları iyice sıkıp bırakın ve tekrar derin ve sessiz nefes alıp bırakın. Bunları uygularken içinizden kendinize şu telkini yapın: "Rahatla ve sakin ol, Ben elimden gelen her şeyi yaptım ve başarabilirim.”

Sadece bilmek yeterli değil

Sınavlar sadece bilginizi ölçmez. Dayanıklılığınızı, dikkatinizi, zamana karşı yarışınızı, muhakeme gücünüzü ve daha birçok yeteneğiniz değerlendirmeye alır. Bu yüzden sadece bilmek yeterli gelmeyebilir.

Yorulduğunuzu hissedince dinlenin

Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir; soruyu tekrar tekrar okumak yerine dikkatinizi toplamak için 2 dakika dinlenin. Belirli periyotlarla kendinize ayıracağınız küçük dinlenme aralıklarını; nefes alma, gözleri kapama, şakaklarınızı ovma gibi hareketler yaparak dikkatinizi, enerjinizi toplama ve yoğunlaştırmaya katkı sağlayacak şekilde değerlendirin.

Sürekli saate bakmayın

Zamanın farkına varın; her bölüm için kendinize belli bir zaman ayırın. Zamanı yönetmeye çalışın, her dakika saate bakmayın. Beş altı soruda bir zamanı kontrol ederek temponuzu ayarlamaya çalışın.

Emin değilseniz yanıtınızı değiştirmeyin

İlk gelen cevaba ve sezgilerinize güvenin. Ancak hatanızı fark ettiyseniz ya da kesin bilgiyi anımsadıysanız o zaman değiştirin.

Kolaydan zora tekniğini uygulayın

Beynimizin çalışma prensibi kolaydan zora doğrudur. Bu nedenle 'turlama tekniği'ni kullanarak önce kolay soruları bulun ve cevaplayın. Daha sonraki turlarda zor soruları cevaplayın. Bu size testin başında hem zaman hem de moral kazandıracaktır.

Önce kendinizi tanıyın

YGS sınavının en önemli ve anahtar kodu, kendinizi çok iyi tanımanız sınavı çok iyi tanımanız, sınav anında olumsuz duygulara kapılmamanız, her türlüğü güçlüğe karşın sakin ve soğukkanlı olabilmeniz, olabildiğince olumlu düşünebilmenizdir.

Yorumlar

koray 08-03-2016 14:33:12

dua etmeyi unutmayin, besmele cekin

YORUM YAZ