Ucuz bal almayın

Kötü niyetli kimselerin özellikle bal gibi ürünlerde yaptıkları akıl almaz sahtekarlıklara dikkat çeken Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, "Bal doğal bir üründür ve fiyatları piyasadaki fabrikasyon tatlı kahvaltılık ürünlerden daha yüksektir" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan sahte ürünler listesinde zeytinyağı ile birlikte en çok sahtesine rastlanan bal, tüketici sağlığını doğrudan tehdit ediyor. Ne kadar yaptırım uygulansa da maalesef kötü niyetli üreticilerin önüne geçilemiyor.

Kötü niyetli tüketicilerden, ancak bal hakkında bilgi sahibi olunarak korunulabileceğini belirten Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, "İnsanlar besin değeri yüksek olduğu için bal tüketmek istiyor fakat piyasadaki sahte ve tağşiş yapılmış ürünler, halk sağlığını doğrudan tehdit ediyor. Bakanlığımızın açıkladığı son tağşiş yapılmış ürünler listesinde de bunu gördük. Bu sebeple tüketici ham ve katkısız bal tüketmek istiyorsa rüştünü ispatlamış markaları tercih etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ucuz bal almayın

Balın sahtesinin ancak laboratuvar şartlarında yapılan incelemeler sonrası anlaşılabileceğini belirten Aksoy, işin uzmanı olmayan kişilerin renginden, tipinden ve kokusundan doğal balı anlamasının güç olduğunu söyledi.

Aksoy, doğru balı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

- Bal doğal bir üründür ve fiyatları piyasadaki fabrikasyon tatlı kahvaltılık ürünlerden daha yüksektir. Akla mantığa yatmayan, reçel, pekmez ve kahvaltılık çikolata fiyatına satılan ürünler tercih edilmemelidir.

- Gerçek çiçek balı kristalize olur ve donar. Çünkü bal doğal bir üründür ve şartlara göre kendisini koruma altına alır. Bal donduğu zaman endişe edilmemelidir. 40 dereceyi geçmeyen sıcak suda benmari usulüyle eritilip tekrar kullanılabilir. Burada dikkat edilecek durum balın kaynayacak noktaya ulaşmamasıdır.

- Ham ve katkısız balın tadı 15 - 20 saniye daha damakta kalır bu da önemli bir noktadır.

- Tüketici paylaştığımız bilgiler ışığında bilinen markaları tercih etmelidir. Aracıdan değil arıcıdan bal alınmalıdır.

- Tüketicilerimiz kendi üretim çiftlikleri olmayan markaları alırken daha temkinli olmalıdır.

Yorumlar

YORUM YAZ