Üç muhteşem doğa olayı tek günde

20 Mart Tam Güneş Tutulması'nın gerçekleşeceği günde gece ve gündüz eşit olacak ve Süper Ay gece göğü aydınlatacak!

Astronomlar ve gökyüzü fotoğrafçıları büyük bir heyecanla 20 Mart Cuma gününün gelmesini bekliyor. Zira o gün uzun yıllar sonra ilk kez Tam Güneş Tutulması yaşanacak ve akabinde de Dolunay'ın Dünya'ya hayli yaklaştığı ve 'Süper Ay' denilen olay gerçekleşecek. Ancak hepsi bu kadarla kalmıyor. O gün aynı zamanda Kuzey Yarımküre'de baharın başlangıcını müjdeleyen ekinoksun da başlangıcına denk geliyor.

Aslında bu 3 olayın birbiriyle direkt olarak alakası yok. Ancak her birinin yaşanması zaten başlı başına ilgi çekici bir durum. Bu yüzden de 20 Mart Cuma günü (ve gecesi) gözlerimizi göğe dikmemiz için yeterince sebep var.

İşte 20 Mart'ta yaşanacak 3 doğa olayı...

Tam Güneş Tutulması

Ay, Dünya ve Güneş'in arasına girecek ve Ay'ın gölgesi Dünya'nın üzerine düşecek. 20 Mart Cuma günü yaşanacak Tam Güneş Tutulması'nda, Güneş tamamen Ay tarafından kapanacak. Ancak Türkiye'de bu durum (coğrafi konum yüzünden) tam olarak görülemeyecek. Tam tutulma Norveç'in açıklarındaki adalarda gözlenirken, Avrupa'nın güneyine doğru indikçe tutulma, parçalı tutulmaya dönüşecek.

Bu yüzden Türkiye'de tutulma ancak Güneş'in yüzde 40'ı kapanacak şekilde gözlenebilecek. O gün hava koşulları uygun olduğu takdirde, tutulma Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek. İstanbul'da 11. 57'de başlayacak olan tutulma, İzmir'de 10.48'de başlayacak ve 12.55'de bitecek. Tutulma ortası, yani Güneş'in en fazla kapanacağı an ise 11.51'de yaşanacak.

Süper Ay

En son 11 Ağustos 2014'te yaşanan Süper Ay olayı, 20 Mart akşamı tekrar yaşanacak. Dolunay'ın normalden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük göründüğü fenomen, dün gece tüm dünyada izlendi. Dünya'ya en yakın konumunda bulunacak olan dolunay, normalden çok daha büyük ve parlak şekilde görülebilecek. Daha sonraki Süper Ay olayları sırasıyla Ağustos, Eylül ve Ekim'de yaşanacak.

Gece ve gündüzün eşit olması

21 Mart tarihi Kuzey Yarımküre'de baharın başladığı, gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks günü olarak bilinir. O gün dünyanın her yeri eşit miktarda güneş ışığı alır ve güneş ışıkları dünya'ya dik şekilde düşer. Ancak Güneş'in ekvator çizgisine tam olarak dik geldiği o ilk an, aslında 20 Mart akşamına denk geliyor. İngiltere saatiyle 22:45'te Güneş, Dünya'nın ortasından geçtiği varsayılan Ekvator'a dik şekilde geliyor ve o gün tüm dünyada 12 saat gece ve 12 saat gündüz yaşanıyor. Türkiye saatiyle ise bu olay 00:45'te gerçekleşecek.

Yorumlar

Cahil 21-03-2015 20:55:27

gece gündüz eşitliği (gündönümü=ekinoks) 21 Mart değil miydi?

merdiye 20-03-2015 12:28:45

evet en önemli olay BUGUNÜN CUMA YANİİ MÜSLÜMANLARIN BAYRAMI OLMUŞ OLMASI HAYIRLI CUMALAR

Stronger 20-03-2015 11:44:27

Dolunay olacak yazmışsınız ama yanlış. Ay takvimine göre son gün. yani ay tamamen karanlıkta. Akşam ezanı ile birlikte ilk hilal ince bir cizgi gibi görünecek.

3 değil 4 muhteşem olay 20-03-2015 11:36:31

Üstelik bugün günlerden Cuma... Dördüncü muhteşem olay bu :)

YORUM YAZ