Tuzun zararlı olmasının 7 sebebi

Yemeklerinize tadına bile bakmadan tuz mu ekliyorsunuz? İşte bu alışkanlığınızın sağlığınıza zarar verebileceğinin 7 kanıtı

Vücudumuz kas kasılmalarını önleyen, sinirsel iletimi sağlayan ve vücut sıvılarını dengeleyerek kontrol sistemlerini düzenleyen sodyumu elde etmek için tuza ihtiyaç duyar

Güney Afrikalılar çok tuz tüketiyor

Ancak çok fazla tuz tükettiğinde vücudumuz negatif tepki verir, beynimiz, böbreklerimiz, kalbimiz ve damarlarımız zarar görmeye başlar. Fazla tuz kullanımı, kimyasal dengesizliklere bağlı olarak ölüme bile yol açabilirler.

Güney Afrika'da aşırı tuz tüketimi sıklıkla görülen kalp krizlerinde ve felcin birincil sebeplerinden olarak görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü, günde en fazla 5g tuz tüketimi önerirken, tuza bağlı hastalıkların sık görüldüğü Güney Afrika'da ise 8,5g olarak tespit edilmiştir.

Tuzun sağlığımız için kötü olmasının sebepleri;

1. Kalp Hastalıkları

Günlük sodyum alımının normal dozu aşması halinde,yetişkinlerde görülen kardiyovasküler rahatsızlıklar artmaktadır. The BMJ dergisinde yayınlanan makaleye göre, fazla tuz tüketiminin, felç ve kalp hastalıkları riskini önemli oranda arttırdığı kanıtlanmıştır.

2.Beyin

Journal of Nutrition, Health and Aging'e göre yüksek sodyum içeren beslenmelerde, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklarla bağlantı gösterirken özellikle yaşlılarda bilişsel fonksiyonları da kötü yönde etkilemekte.

3. Ödem

Dizler, ayaklar ve ellerdeki şişme, ödemden kaynaklanıyor olabilir. Livestrong.com'daki bir makaleye göre yüksek sodyumla beslenen kişiler vücudun suyu tutmasına sebep olur. Ödem genellikle şiddetine bağlı olarak, beslenme değişikliği ya da ilaç alımı ile tedavi edilebilmektedir.

4. Daha fazla tuz tüketimine neden olur

Fazla tuz tüketimi bir noktadan sonra tat tomurcuklarının tuza alışmasına sebep olur, bu durumda ne kadar çok tuz tükettiğinizin farkına bile varamayabilirsiniz. [salt]

5. Mide kanseri

İşlenmiş gıdaların fazla tüketiminin midemize zarar verdiğini biliyoruz. to Consensus Action on Salt & Health'e göre pastırma, sosis gibi fazla tuz ve iç yağlar içeren gıdalar mide kanseri riskini arttırmakta, bu riske erkekler kadınlardan daha yatkın olmaktadır.

6.Böbrekler

Böbreklerimiz, artık ürünlerin vücuttan atılması, sıvı seviyelerinin dengelenmesi ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynar. Ancak yüksek miktarda tuz tüketimi ve dolayısıyla meydana gelen yüksek kan basıncı böbreklerin iflas etmesine sebep olabilir. Ayrıca bu da böbreklerin istenmeyen toksinleri vücuttan atma yeteneğini yok eder.

7. Karın şişkinliği

Özellikle sıklıkla hazır gıda tüketen insanlarda karın şişkinliği görülmektedir. Uzmanlar bunun sebebinin de lezzeti arttırmak için kullanılan fazla tuza bağlamaktadır. Bu nedenle uzmanlar etiketlerin dikkatlice okunmasını, baharat ve çeşitli bitkilerle tatlandırılmış ürünlerin tercih edilmesi gerekliliğini savunmaktadır.

Kaynak: Health24.com

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ