Tuzu azaltmanın yolları

İster evde, ister dışarıda yemek yiyin, diyetinizdeki tuzu azaltmak mümkündür. Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, tuzu azaltmanın ipuçlarını veriyor.

Daha akıllıca yiyecek seçimleri yaparak diyetinizdeki tuz miktarını azaltabilirsiniz.

Alışverişte dikkat

Mutfak alışverişinizde meyve, sebze, et, kümes hayvanları ve balık tercihinizi taze gıdalardan yana yapın. Konserve, tuzlanmış, sertleşmiş, tütsülenmiş ve salamura edilmiş yiyecekler ve önceden paketlenmiş yiyecekler gibi işlenmiş yiyecekleri sınırlayın. Karşılaştırma için etiketleri okuyun. "Az tuzlu" veya "tuzsuz" olarak etiketlenen, daha az tuz içeren ürünler seçin. İçerik listesinde ilk üç bileşenden biri olarak tuz veya sodyum listeleyen ürünlerden kaçının.

Yemeklerinizi yaparken bunlara dikkat edin

Yemek yaparken;

- Taze veya kurutulmuş otlar: Maydanoz, kişniş, nane, fesleğen, soğan, sarımsak, zencefil, taze soğan

- Baharatlar: Tarçın, kakule, kimyon, karabiber, köri, ve kırmızı biber

- Sirke, taze limon

- Susam yağı ve zeytinyağı

kullanın. Tuz veya sos eklemeden önce yemeğinizi tadın. Tuzsuz hissediyorsanız, az miktarda ekleyin. Daha az tuzlu gıdalara adapte olmanızı sağlamak için, pişirme sırasında ve masada eklenen tuz veya sos miktarını kademeli olarak azaltın.

Patates cipsi ve tuzlu kuruyemiş gibi tuzlu atıştırmalıklar yerine taze veya kurutulmuş meyveler ve tuzsuz kuruyemişleri tercih edin.

Dışarıda yemek yerken

Dışarıda yemek yerken çok az sos isteyin ya da hiç sos istemeyin. Pişirme sırasında daha az tuz eklenmesini ve sos ilave edilmemesini isteyin. Eğer hazır çorbalar kullanılıyorsa, çorbayı atlayın. Sosları sınırlayın ve masaya fazladan tuz ve sos eklemekten kaçının. Aromalı gıdalar yerine sade gıdaları seçin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ