Türkiye’nin oksijeni en bol 10 yeri

Abone Ol 

İşte Türkiye’nin en iyi havası ve en fazla oksijeni olan 10 yeri…
Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Ağrı dağı ve yaylaları

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı dağı ve yüksek olduğundan dolayı havası temiz, oksijeni bol. Özellikle astım hastalarına birebir şifa kaynağı olan ağrı dağı ve yaylaları mide ve deri hastalıklarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Adana Kızıldağ yaylası

Akdeniz bölgesinin en temiz havası olan yerlerden biri kızıldağ yaylası. Toros dağlarının da etkisiyle hava akımının çok hızlı geçtiği kızıldağ yaylasında şifalı hava oldukça fazla. Şeker, astım, kalp, karaciğer, akciğer, kolesterol, iştahsızlık, hazımsızlık gibi birçok hastalığa iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Artvin yaylaları

Türkiye’nin en fazla oksijene sahip olan Artvin yaylaları gidip görülmenin yanı sıra birde şifa kaynağı. Yoğun orman ve yeşilliği ile bol miktarda oksijene sahip. Astım, akciğer kanseri, şeker, kolesterol gibi hastalıklara Artvin yaylaları havası iyi geliyor.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Bolu dağı

İstanbul ile Anadolu arasında yolculuk yapanların geçerken ayaküstü ziyaret ettikleri muhteşem yer aslında bir şifa deposudur. Bolu dağı yaylaları Marmara bölgesine en yakın temiz hava olarak ölçülmüştür. Bolu dağında konaklayacağınız 10 gün sonucunda bir çok rahatsızlıklarınızdan iyi geldiği hatta şeker, astım, kalp, tansiyon, kolesterol gibi hastalıkların iyileşme evresine girdiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Erciyes dağı ve yaylaları

Türkiye’nin en yüksek dağları arasına yer alan Erciyes dağı ve yaylalarının havasının temiz ve şifalı olduğu tespit edilmiştir. Volkanik yanardağ sonucu oluştuğundan pek fazla ormanı olmasa da hava akımının çok fazla olduğundan kirli havayı anında emme özelliğine sahip. Tekir yaylasında yaklaşık 10 günlük tatiliniz sonucunda mide, şeker, kolesterol, kalp ve deri rahatsızlığınızda iyileşme gibi belirtiler görmeye başlayabilirsiniz.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Erzurum yaylaları

Erzurum merkezi sanayileşmeden dolayı temiz hava özelliğini kaybetmiştir. Ancak yayla ilçesi ve yaylaları halen bu özelliğini korumaktadır. Astım ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Ilgaz dağları ve yaylaları

Ilgaz dağı bolu dağı ve yayları ile şifalı hava konusunda aynı özelliklere sahiptir. Doğal bitki örtüsü ve sert hava akımıyla havadaki zararlı maddeleri hızlıca emerek temizliyor. Astım, şeker, kolesterol, kalp, akciğer gibi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Kelkit vadisi yaylaları

Karadeniz’in iç kesimlerinde, Koyulhisar, Mesudiye, Şebinkarahisar sınırlarının kesiştiği bölgede yer alan yaylalar rakım olarak 2000 – 3000 arasıdır. Eğriçimen yaylası, karagöl yaylaları, sisorta yaylaları yapılan ölçümler sonucunda Türkiye’nin en fazla oksijen olan ikinci bölgesi olmasının yanı sıra kendi oksijenini üretme özelliği de bulunuyor. Bölgenin hem yoğun orman aynı zamanda sarp kayalık olduğundan hava akımıda hızlı olarak oksijeni temizliyor. Akciğer, mide, kolesterol, kalp, şeker, hazımsızlık, iştahsızlık gibi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Rize yaylaları

Rize yaylaları, Artvin’den sonra Karadeniz’in en şifalı yerlerindendir. Doğal bitki örtüsü ve yağışlarının bol olması nedeniyle Artvin yaylaları ile hemen hemen aynı şifalı havaya sahiptir. Astım, akciğer, karaciğer, mide, kalp ve kanser gidi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türkiye'nin oksijeni en bol 10 yeri

Van Gölü Deveboynu yarımadası

Doğu anadolu bölgesinin en temiz havası olan yerlerden biri Van gölü deveboynu yarımadası. Ağrı dağının da etkisiyle Van gölünün vermiş olduğu su molekülleri sayesinde havadaki zararlı maddeler çok hızlı bir şekilde emilerek kendini temizlediği görülmüştür. Astım gibi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu