Türkiye en az tatil yapan üçüncü ülke

Türkiye, 34 OECD ülkesi arasında yılda ortalama 25 ile tatil günü az olan üçüncü ülke durumunda.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) "Türkiye'de Tatil ve Çalışma İstatistikleri" adlı raporuna göre, Türkiye 34 OECD ülkesi arasında yılda ortalama 25 gün ile en az tatili olan üçüncü ülke durumunda.

OECD ülkelerinin, resmi tatiller ve yıllık ücretli izin günleri verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre sıralamada, en çok tatil hakkı olan birinci ülke 38 gün ile Malta olurken Fransa ve Slovenya ise 36'şar gün ile ikinci ve üçüncü sırayı paylaştı. cnbce.com'da yer alan haberdeki rapora göre, Japonya'da tatillerin sayısı Türkiye ile eşit durumda.

Hangi ülkede tatil hakkı ne kadar?

Ücretli izin hakkı ve resmi tatiller toplamı hesap edildiğinde Türkiye'de yılda toplam 25 gün tatil günü var. Kanada ve Güney Kore ise Türkiye'den daha az tatil yapan ülkeler konumunda.

Rapora göre; resmi tatil özelinde 16 gün ile Slovenya en çok tatil yapan ülke. Onu 15'er günle Kıbrıs ve Japonya izliyor. Türkiye de 8 ülkeden sonra 11 gün ile en çok resmi izinin olduğu 5 ülkeden biri. Diğer ülkeler Fransa, İspanya, Polonya ve Letonya. En az resmi tatil yapan ülke ise 6 gün ile Macaristan, bu ülkeyi 7 gün ile Romanya takip ediyor.

Rapora göre, Türk tatilci her 100 seyahatin 59'unda yakınlarını ziyaret ediyor ve ortalama 8 gün geçiriyor.

Raporu değerlendiren İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan toplamda 16 milyar 725 milyon düzeyinde büyük bir bütçeye sahip olan yurt içi turizmin ciddi büyüme olanaklarına sahip olduğunubelirterek, bu anlamda tatil gün sayısının önemine vurgu yaptı. Arıkan, resmi tatiller açısından Türkiye'nin 34 ülke arasında 11 gün ile en çok resmi iznin olduğu 5 ülkeden biri olduğunu ancak buna, ücretli izin hakkı eklendiğinde Türkiye'nin gerilere düştüğünü belirtti. Arıkan; "Son beş yılda tatil yapabilenlerin sayısı 2 milyona yakın artış göstermiş. Hane halkı gelirlerinin yükselmesi ve dar gelirlilerde oranların pozitif olarak değiştirilmesi için herkese sorumluluk düşüyor" diye konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ