Türkiye'deki en güzel yemek festivalleri 2019

Bahar aylarının gelmesiyle Türkiye'nin farklı yerlerinde gerçekleşecek yemek festivallerini keşfedin.

Özellikle gastronomi tutkunlarının dört gözle beklediği yemek festivallerinin zamanı geldi! Her sene bahar aylarında düzenlenen Türkiye'nin farklı yerlerindeki yemek festivalleri hem yeni tatlar deneyimleyip hem de keyifli vakit geçirmek isteyenleri davet ediyor. Kaçırmamanız gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

Alaçatı Ot Festivali

Her yıl Nisan'ın ilk haftasında gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali, Türkiye'nin en kalabalık misafirini ağırlayan festivallerden biri diyebiliriz. Her yıl yaklaşık 500.000 ziyaretçinin geldiği festival, sokak aralarına kurulan stantlarda çeşitli tatları deneyebilir, restaurantların festivale özel olarak hazırladığı menüleri tadabilirsiniz. Lezzet deneyiminin yanı sıra birçok söyleşi ve panel de festival kapsamında gerçekleşiyor. Baharı en güzel şekilde karşılamanızı sağlayan Alaçatı Ot Festivali, Çeşme sezonunun da açılışının habercisi.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

Her sene, Fethiye'nin yayla köyü Yeşilüzümlü'de düzenlenen Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali, misafirlerine unutulmaz dakikalar yaşatıyor. Türkiye'nin en güzel tatil beldelerinden Fethiye'ye eminiz ki çoğunuz gitmiştir. Ancak Yeşilüzümlü yayla köyüne giden sayısının çok da fazla olduğunu düşünmüyoruz… Bu mantar festivalini bahane edip hem Yeşilüzümlü'nün doğal havasını doyasıya yaşayabilir hem de alışılmışın dışına çıkan eşsiz bir yemek festivali deneyimleyebilirsiniz. Bu sene 5 Nisan'da gerçekleşecek festivalde, her türlü mantar çeşidini öğrenip mantarla yapılan lezzetli yemeklerden yiyeceksiniz.

24Kitchen Dünya Lezzetleri Festivali

24Kitchen Dünya Lezzetleri Festivali, dünya mutfaklarından sınırsız lezzet ve eğlenceyi bir araya getiriyor. Dünyaca ünlü şefleri ve kaliteli içerikleriyle bir yemek kanalından çok daha fazlası olan 24Kitchen, 6 Nisan 2019 Cumartesi Ortaköy'de bulunan Feriye'de gerçekleşiyor. Festivalde; Türk, İtalyan, Amerikan, Asya ve Fransız gibi önde gelen mutfaklara ait lezzetleri farklı mutfaklardan tatlar keşfetmek isteyenleri bekliyor. Gün boyunca Türkiye'den ve dünyadan ünlü 24Kitchen şeflerinin vereceği yemek atölyelerine ve söyleşilerine de katılabilirsiniz.

Slow Cheese Bodrum

Slow Food Türkiye'nin desteği ile hayata geçen Slow Cheese Bodrum, Türkiye'nin en kapsamlı peynir festivalini sunuyor. Bu yıl 11-14 Nisan tarihleri arasında misafirlerini ağırlayacak festivalde, yerel peynir üreticileri "Nuh'un Ambarı” projesi kapsamında yerel ürünlerin tanıtımını ve satışını yapıyor. Çeşitli peynirlerin tadımını yapacağınız Slow Cheese Bodrum'da gerçekleşecek söyleşiler de son derece ilgi çekici.

Organik Ürünler Festivali

İstanbul'da yaşayıp her zaman istediniz ürünlerlerin organik olanını bulmak bazen oldukça zor oluyor… İstanbullulara Türkiye'nin yedi bölgesinden çeşitli tatlar getiren Organik Ürünler Festivali, Göktürk semtinde bulunan Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru'nda düzenleniyor. 24-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festivalde, yalnızca organik ürünlerin satışı yapılmayacak. Salça ve turşu yapımı atölyesi, arıcılık ve bal ile ilgili söyleşi, yoga ve pilates dersleri gibi birçok aktivite seçeceği bulunuyor. Festival, çocukları da unutmayıp onlar için eğitmenler eşliğinde jimnastik etkinleri yapıyor.

101 Lezzet İstanbul

TimeOut İstanbul ekibinin düzenlediği 101 Lezzet İstanbul, İstanbul'un en sevilen etkinliklerinden biri. Nisan'ın son Pazar günü gerçekleşecek festivalde, bu sene altıncı kez İstanbullular ile buluşuyor. 101 Lezzet İstanbul, şehrin en güzel lezzetlerini, en nitelikli restoranlarını, en yetenekli şeflerini, İstanbul'un en görkemli mekanlarından Esma Sultan Yalısı'nda bir araya getiriyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de festival müzik ve eğlencelerle sürüyor ve geleneksel gece partisi ile sonlanıyor. Yemeğe ve müziğe doyacağınız bu özel günü kaçırmayın! Bilet satın almak için tıklayın.

Tasting Alaçatı

Sanat, müzik, spor, doğa, macera ve gurme deneyimler yaşamak isteyenler için geçtiğimiz sene ilk kez düzenlenen Tasting Alaçatı bu yıl 26-27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Alaçatılı işletmenin ev sahipliğinde gerçekleşen ve bölgede sürdürülebilir turizmi amaçlayan organizasyonda; Alaçatı'nın en iyi restoranları, otelleri ve bağ evleri kapılarını açıyor. Festivalde çiftliklere özel menülerden tadabilir, çeşitli etkinlik atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

(Bu yazı ilk önce oggusto.com'da yayınlanmıştır.)

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ