Türkiye'de kadın rektör oranı yüzde 8,5

Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULIP) kapsamında 45 kadın akademisyenin bir araya geldiği programda, rektörler içerisinde kadınların oranı sadece yüzde 8,5 olarak açıklandı.

Yükseköğretim alanında liderlik uygulamalarının iyileştirilmesi için yapılan tüm çalışmaları kapsayan bir çeşit çatı programı olan Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULIP) için akademi dünyasından 45 kadın İstanbul Aydın Üniversitesi'nde bir araya geldi. Kadın rektörlerin ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyelerinin de katıldığı "Mentorluk Tazelenme Çalıştayı” sonrasında ise kadınların yükseköğretim kurumlarındaki oranlarına ilişkin açıklamalar yapıldı.

Açıklanan rakamlar dahilinde Türk yükseköğretim alanında kadının statüsünde çelişki yaşandığını, akademik kariyerde yardımcı doçentlikten profesörlüğe geçişte kadına karşı ayrımcılığın olmadığı fakat kadınların yükseköğretim kurumlarında liderlik pozisyonlarında temsil edilmediği dile getirildi.

Kadın rektör sayısı 16

Bu anlamda kadın akademisyen oranı yüzde 44,5, profesör oranı yüzde 31,4 olurken kadın dekan oranı yüzde 17,5 ve rektör oranın ise yüzde 8,5 olduğuna dikkat çekildi. 5 devlet üniversitesinin ve 11 vakıf üniversitesinin rektörü kadın iken devlet üniversitelerinde 210, vakıf üniversitelerinde ise 102 olmak üzere toplam kadın dekan sayısı 312 olarak verildi.

İAÜ Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı ve TULIP Yükseköğretimde Liderlik İyileştirme Programı Kurucu Koordinatörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu da bütün sektörlerde olduğu gibi kadınların yükseköğretim kurumlarında da mobbing gördüğünü ve liderlik pozisyonlarına geçişte problem yaşadığını dile getirerek, "Bu anlamda kadın akademisyenlerimizi bir araya getirerek liderliği geliştirmek ve güçlendirmek için eğitimler veriyoruz” dedi.

"Kadın kadının kurdu değil yurdu olsun”

TULIP programı kapsamında liderliğin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi adına eğitimler verildiğini ve bu anlamda mentorluk oturumlarında katılımcılarla deneyimli ve kıdemli hocaların bir araya getirildiğini söyleyen Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu da 2013'ten bu yana özellikle kadınlara yönelik çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, ayrıca ana sloganlarından bir tanesinin, "kadın, kadının kurdu değil yurdu olsun” olduğunu dile getirerek, "Ülkemizde kadın akademisyenlerin sayıları Batılı gelişmiş ülkelere kıyasla son derece iyi durumda. Akademik pozisyonda temsil edildiği pozisyonlar mevcut iken yönetim pozisyonlarında bu oran çok zayıflıyor. O anlamda biz de önce kadın akademisyenlere yönelik programlar yapmaya başladık. 2013'ten bu yana kadınları liderliğini geliştirmek ve güçlendirmek için eğitim ve mentorluk çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ