Türkiye’de bungee jumping nerede var

Herkesin yapmak istediği ama asla yapamadığı o ünlü atlayış nerelerde var? Olmasına var da, sizin bunu yapmaya cesaretiniz var mı?

Ayağınızı tam anlamıyla yerden kesecek adrenalin dolu bir an düşünün. Bu öyle aşık olmaya, mutluluktan havalara uçmaya benzemez. Yeryüzüne tersten bakıp, nefesinizi kontrol etmekte güçlük çekeceğiniz bir şey. Evet evet o: Bungee jumping.

"Ben de yapmak istiyorum'"

Son zamanlarda ağzımızdan düşmüyor bu çılgın aktivite. Özellikle sosyal medyada gezen büyük kanyonlardan, köprülerden, uçaklardan kendini atan sporcuların fotoğraflarına bakıp ''Yaa ben de yapmak istiyorum.'' dediğimiz olmuştur. Neden olmasın? Peki bu deneyimi yaşamak için Türkiye'nin hangi şehirlerinde ve nerelerde mümkün? Buyurun bakalım.

Zeytinburnu Kazlıçeşme

Genel anlamda köprü, kule veya vinçlerin dalış için yükseklik olarak kullanıldığı bungee jumping, tabiri caizse yürek yemiş arkadaşların ilgilendiği bir aktivite. Türkiye'nin birçok noktasında da atlayış yapabilirsiniz. Mesela; İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme'de bir bungee jumping kulesi mevcut. Çok uzak olmasın diyenler için oldukça güzel bir seçenek.

Çeşme / Ayayorgi Koyu

Deniz kum ve güneş manzarasında nefes kesen bir atlayış yapmanın nesi kötü fikir? Bol adrenalin, tam cesaret. Yaz tatilinize biraz hareket katmak için bu koyda bungee jumping yapabilirsiniz.

Burada önce Jump master doğru açıyı verecek. Atlayış için gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra geri sayım başlayacak:1,2 derken 3'ü muhtemelen göremeyeceksiniz.

Ölündeniz / Fethiye

Ülkemizin çok sevilen ve her yaz turist akınına uğrayan bölgelerinden birisi olan Ölüdeniz'de, 35 metre yükseklikten kendinizi bir maviliğin içine doğru bırakıyorsunuz.

Fotoğraf falan çekicem diye uğraşmayın bence; lunaparktaki gondola benzemez. Bungee jumping'in dışında Ölüdeniz'de yamaç paraşütü de bir seçeneğiniz.

Kilyos / Solar Plajı

Kilyos hepinizin bildiği üzere yaz konserleri ve partilerin mekanı. Buradaki sahillerde etkinlik boyunca yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler mevcut. Bunlardan en dikkat çekeni tabii ki bungee jumping. Atlayış yapacağınız gün boyunca plajda müzikle eğlencenin tadını çıkarırken bu eşsiz deneyime de ortak olun.

Antalya / Lara Plajı

Türkiye'nin gözde tatil şehri olan Antalya'nın Kaş ilçesinde bungee jumping çılgınlığına katılabilirsiniz. Jet skiden, yunus çevirmekten sıkıldık; farklı heyecanlara da açık olmak lazım. 45 metre yükseklikten atlamanın çok da kolay bir şey olduğunu iddia etmiyoruz tabii. Ölmeden önce yapılacaklar listeniz falan varsa, bir madde daha öneriyoruz.

İzmir Kordon

Bir gün İzmir'e yolunuz düşerse (düşsün), Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda çığlık atan insanlar görebilirsiniz. Sakin olun; biri kendini yaklaşık 100 metre yükseklikten atıyordur. Fakat bu aktiviteyi yılın sadece belli aylarında yapabilirsiniz. Tarihleri takipte kalın.

Forum İstanbul

İstanbul'un bungee jumping etkinliklerinin bir diğer uğrak alanı da Forum İstanbul alışveriş merkezi. Avrupa yakasında bulunan yer, İstanbul'da yaşayan biri için küçük bir macera fırsatı sunuyor. Burada belli dönemlerde kurulan platformda atlayış deneyimi yaşayabilirsiniz.

Maliyeti ne kadar

Yüreğinizi ağzınıza getirecek bu deneyimi yaşamak genellikle yaz aylarında kurulan platformlar eşliğinde gerçekleşir. Sezonluk ve etkinlik bazından fiyatlar değişkenlik gösterse de, güncel fiyatlandırmalar 150-250 arasında.

Başka yerler de var

Bungee Jumping yapılan yerler dışında, etkinlik kapsamında da İstanbul'un veya Türkiye'nin herhangi bir yerine özel bir platform kurulabiliyor. Yani yazılanlar dışında bir yerlerde de karşılaşabilirsiniz.

''Yok bu metreler beni kesmez, kendimi uçurumlardan yuvarlamam lazım'"diyorsanız, yurtdışındaki dudak uçuklatan bungee jumping alanlarına bir göz atın.

Yorumlar

YORUM YAZ