Türk ve Rus ressamlardan İstanbul'da karma resim sergisi

Türk ve Rus sanatçıların eserlerini tek bir çatı altında toplayan serginin açılışında İlber Ortaylı da davetliler arasındaydı.

Türk ve Rus ressamlardan "İstanbul - St. Petersburg, Suya Yansıyan Tarih'' karma resim sergisi sanatseverlerle buluştu. Açılışına İlber Ortaylı'nın da katıldığı sergide 7 Türk ve 7 Rus sanatçının eserleri 7 Kasım 2019 tarihine kadar sergilenecek.

Toplam 100 eser

2019 Türkiye - Rusya Kültür ve Turizm Yılı faaliyetleri kapsamında, İstanbul ve St. Petersburg şehirleri her iki ülkenin de "Kültür ve Sanat Başkenti" olarak kabul gördüğünden sembolik bir anlam taşımaktadır. İmparatorluk başkenti olan bu iki şehir halen aktif kültür ve sanat faaliyetleri, sergileri, tarihi ve mimari güzellikleri yanında ortak bir su kültürüne ve mimarisine de sahiptir. İstanbul'da boğaz ve haliç, çeşmeler, köprüler, sarnıçlar ve su bentleri; St. Petersburg'da Neva nehri, kanalları her biri bir eseri olan tarihi köprüleri ve çevresindeki tarihi mimari doku.

Ülkelerini en mükemmel şekilde temsil edeceğine inanılan 7'si Rusya ve 7'si Türkiye'den seçilen 14 ressam, İstanbul ve St. Petersburg şehirlerinin karakteristik mimarisini ve siluetlerini yansıtacak. Çalışmalar; toplamda 100 eser olarak, iki muhteşem şehirde sanatseverlere ulaşacak.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu'nun ve Beşiktaş Belediyesi'nin işbirliği ile gerçekleşen bu projenin iki dost ülke arasında kültür ve sanat ilişkilerini daha da güçlendirmesini sağlaması bekleniyor.

Sergiyi, 17 Ekim – 7 Kasım 2019 tarihleri arasında Kethüda Hamamı Beşiktaş Kültür Merkezi'nde ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

YORUM YAZ