Tuna Kiremitçi: Yaşam mottosu işte budur

“Ben Okurum”un her bölümünde özenle seçtiği konuklarıyla farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, bu kez Tuna Kiremitçi ile hayatının romanı olarak tanımladığı Günlerin Köpüğü’nü masaya yatırıyor.

Deniz Yüce Başarır, sohbetle bilgiyi buluşturan Ben Okurum adlı podcast'in yeni bölümünün odağına 1947 yılında yayımlandığında çok da ilgi görmeyen ama yıllar içinde Fransa'nın ve dünya edebiyatının en sözü edilen romanlarından biri haline gelen, nesilden nesile aktarılan Günlerin Köpüğü'nü alıyor. Başarır bu çılgın, sınır tanımaz, romantik kitabı ve onun hayata, tüm kurum ve kurallara meydan okuyan yazarı Boris Vian'ı, şair ve müzisyen Tuna Kiremitçi'yle konuşuyor.

"Hayatımın romanı"

"Günlerin Köpüğü benim hayatımın romanı. Ben Boris Vian'la Ferhan Şensoy sayesinde tanıştım, bizim neslin çoğu gibi. 10 yılda bir okusan Günlerin Köpüğü'nü, her defasında farklı bir roman okumuş olursun.” diyen Tuna Kiremitçi kitabın kült cümlelerinden "Aslolan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk ve Duke Ellington'ın müziği.” içinse "Ergenlik yıllarımda ilk okuduğum zaman, yaşam mottosu işte budur, demiştim” diyor.

Ben Okurum'un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast'in her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor.

Ben Okurum'un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast'ten ulaşmak mümkün.

Yorumlar

YORUM YAZ