Tokluk hissi veren besinler

Bir çoğumuz sürekli açlık hissi ve çok çabuk kilo almaktan yakınırız. İşte yedikçe tokluk hissi veren besinler...

Uygulaması zor diyetlerle uğraşmaktansa yiyeceklerinizi seçin. Günlük hayatınıza uygulayabileceğiniz, beslenme alışkanlığı haline getireceğiniz bazı şeylere dikkat ederseniz hem kilo vermenin hem de formunuzu korumanın biraz daha kolay olduğunu görebilirsiniz. Tok tutan bu besinlerin bir çoğu aynı zamanda vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlıyor. İşte uzmanlardan zayıflamaya karar verdikten sonra mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinlerin listesi...

Yumurta: Protein yönünden zengin yumurta, hem protein ihtiyacınızı karşılayacak, hem de sizi tok tutacaktır.

Yoğurt: İçeriğinde yer alan proteinler iştahı baskılamakta yardımcı olur. Bunun dışında yüksek kalsiyum içeriği ile de zayıflamaya yardımcıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını ortaya koymuştur.

Avokado: Pek çok diyet listesinde de yer alan avakado, B6 vitamini yönünden oldukça zengindir. Sizi tok tutarken, aynı zamanda kansere karşı da koruyacaktır.

Çavdar ekmeği: Diyet listelerinin hemen hepsinde "kepekli ekmek" yer alsa da asıl tokluk hissini veren çavdar ekmeğidir.

Dil peyniri: Hem protein, hem kalsiyum açısından zengin olan dil peynirini, gün içinde acıktıkça rahatlıklı tüketebilirisiniz.

Böğürtlen: Acıktığınızda bir kase yoğurt ile karıştırıp yiyebileceğiniz böğürtlen, verdiği tokluk hissinin yanı sıra, içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Sardalya: Hem protein deposudur, hem de kan şekerinizi dengeleyerek tokluk hissi duymanızı sağlar.

Tarçın: Kan şekerini düzenleyerek iştahı azaltır. Üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, tarçının özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Şeker hastasıysanız ve diyet yapıyorsanız hem daha uzun süre tok hissetmek hem de kan şekerini dengelemeye yardımcı olmak adına, günde yarım çay kaşığı kadar tarçın ile mönülerini süslemeyi deneyebilirsiniz.

Elma: Düşük kalorili bir meyve olan elma, sizi tok tutacak sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Sebze çorbası: Kremalı yapmadığınız sürece, öğünlerinize koyabileceğiniz ya da acıktığınızda ara öğün olarak tüketebileceğiniz faydalı bir gıdadır.

Badem: Her gün düzenli olarak yenen bir avuç badem, obezite ile mücadelede etkili bir besindir.

Muz: Sağlıklı ve lezzetli bir meyve olan muz, hem şeker hem de yağ içeriği ile tokluk hissi verir.

Yorumlar

YORUM YAZ